Tekin: Parça başı iş mi yapacaksınız?

Başbakan Davutoğlu'nun, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik muhalefete 'Hodri meydan' çağrısına CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'den sert yanıt geldi.

CNNTürk televizyonuna canlı yayında bağlanan Tekin, "Sayın Başbakan çok acınacak bir durumda. Özellikle son dönemde, geçen hafta Avrupa Birliği Toplantısı'nda 'dokunulmazlıkla' ilgili soru sorulunca sesi çıkmadı. Bir sürü manevralar yaptı" dedi.

"Meydan okuyacak yüreğiniz yok"
Tekin, Davutoğlu'nun 506 dosya üzerinden yaptığı açıklamayı eleştirerek, "Öncelik 506 böyle parça başı bir pazarlık halinde bir dosya değil, parlamentoda 550 milletvekili var. 550 tane milletvekilinin dokunulmazlığını mı kaldıracaksınız?
Yoksa parça başı iş yapıp, kendine suç ortağı mı arıyorsun? Çünkü başbakan iki arada bir derede kaldı. Bir tarafta saray baskısı var, bir tarafta da Avrupa Birliği baskısı var. Avrupa Birliği ve saray baskısı arasında çare aramaya kalkışıyor, onu da meydan okuyarak. Sizin meydan okuyacak hiçbir yüreğiniz yok. 'Hodri meydan' diyorsanız meydan okumak istiyorsanız bütün dünyada olduğu gibi, 'kürsü dokunulmazlığı' hariç 550 milletvekilinin dokunulmazlığını kaldıralım. Sayın Davutoğlu 'hodri meydan" böyle olur"
diye konuştu.

Davutoğlu, ara formül arıyor
2002 yılından bu yana parlamentodaki bütün yolsuzluklar, hırsızlıklar dosyalarının tamamının indirilmesini öneren Tekin, "Buna varsanız eyvallah, zaten Cumhuriyet Halk Partisi'nin uzun süredir talebi bu. 'Hayır bu çıkmazlığa kendime çare arıyorum ve suç ortağı arıyorum' derseniz, Cumhuriyet Halk Partisi sizin suç ortağınız olmayacak. Avrupa Birliği'nde başka şey konuşuyorsunuz, gelip Türkiye'de saray korkusundan başka şey konuşuyorsunuz.
TBMM'ye sunulmuş 506 tane dosya var ve bu 506 tane dosyanın büyük kısmı elenmiş dosyalardır. Örneğin Sayın Davutoğlu'nun, Bakanlar Kurulu'nda üç bakanının çok net dosyaları, fezlekeleri var mı yok mu? Eğer bu dosyalar yoksa, sadece trafik cezalarından bulunan dosyaları varmış gibi kamuoyunu yanıltması kabul edilir bir şey değildir"
dedi.
Tekin, "Davutoğlu bir ara formül arıyor. Brüksel'den dönerken Meclis Başkanı ile görüşeceğim, yok onla görüşeceğim yok bunla görüşeceğim. Ne görüşeceksin? Görüşülecek bir şey yok çok net; bu görüşmelerle kendisine suç ortağı arıyor. CHP kendisine suç ortağı olmayacak" diye konuştu.


Haber: Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 18 Mart 2016 10:30

Bağlantılı Konular