Gürsel Tekin'den Güneydoğu değerlendirmesi

CHP Güneydoğu'da tırmanan şiddeti ve Kürt sorununu araştırmak için yeni bir komisyon kurmaya hazırlanıyor. Gürsel Tekin, 90'lı yıllarda köylerde yaşananların bugün kentlere taşındığını söylüyor.

Başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerinde gün geçtikçe tırmanan tansiyon, muhalefeti harekete geçirdi. Daha önce Terörü Araştırma Komisyonu'nun kurulması için teklifte bulunan fakat sonuç alamayan CHP, olayları araştırmak için kendi bünyesinde bir komisyon kuracak. Komisyona bu sefer herhangi bir isim verilmedi. Söz konusu komisyon, Kürt sorununu araştıracak. Öncelikli amaçlar arasında sorunu yerinde tespit etmek ve insan hakları ihlallerini araştırmak var. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kurulacak olan komisyonla ilgili Yeni Yüzyıl Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. "Terörü araştırma komisyonu kurulması fikrini biz çok zaman önce dile getirdik fakat talebimiz karşılık bulmadı" diyen Tekin, "Bölgede olup bitenleri izleyecek bir komisyon olacaktı. Fakat hayata geçmesine izin verilmedi. Eğer bu komisyon zamanında kurulmuş olsa ne Suruç olayı yaşanacaktı ne de polis ve askerlerimiz şehit olacaktı” diye konuştu. Türkiye'nin doksanlı yıllarda yaşanan sorundan daha kaotik bir süreçle karşı karşıya olduğunu belirten Tekin, açıklamalarına şöyle devam etti. "O yıllarda terörle mücadele ediliyordu. Yaşanan olaylar ağırlıklı olarak kırsalla sınırlı kalıyordu. Şimdi olaylar şehirlerin tam merkezinde. Neredeyse Beyrut’u andıran manzaralarla karşı karşıyayız." Kazılan hendeklere de vurgu yapan Tekin, "Bu fotoğraftan ortaya çıkan sonuç, açıkça şunu gösteriyor. Sürecin çok yanlış yürütüldüğü kamuoyundan gizlendi. Öncelikle altını çizmemiz gereken unsur, bu hendekleri açanlar doksanlı yıllarda şiddet ortamında yetişen çocuklar. Şimdi gelelim silahlara. Bir hükümet ve bir devlet düşünün ki haberi olmadan silahlar nasıl buraya getirildi. Kimse bundan bizim haberimiz yok diyemez" dedi.

Halkın 7 Haziran seçimlerinde ister HDP'ye oy versin ister vermesin çözüm sürecini desteklediğini belirten Tekin, "Peki ne oldu?" sorusunu sordu ve şöyle devam etti: "Taraflara HDP’ye de AKP’ye de şu soruyu sormak istiyorum. 2013 yılından bu yana yürütülen bu süreç ne oldu da bozuldu. Dolmabahçe'de bir toplantı yapıldı. 10 maddelik bir protokol hazırlandı. Bu kamuoyuyla da paylaşıldı. Mutabakat nasıl bozuldu. Kamuoyuna bu konuda bir bilgi verilmesi gerekiyor."

Sorunu adım adım çözebiliriz
Tekin, Kürt sorununu adım adım çözmek gerektiğini belirterek, "Bugün geldiğimiz nokta tehlikeli bir süreç, işimiz zorlaştı. Her şeyi sadece askere havale edemezsiniz ve onları sorumlu tutamazsınız" dedi. Tekin "Askerin görevi düşmanla mücadele etmek. Bu soruna çözüm bulacak olan siyaset. 35 yılı heba ettik böyle giderse önümüzdeki yılları da heba edeceğiz" diye konuştu.

Sürecin siyasal ayağı olmalıydı
CHP'nin yaşanan süreçte sorumluluğu hiç mi yok sorusuna Tekin şu yanıtı verdi: "Olayın tarafı hükümet. Kaldı ki Genel Başkanımız bazı şartlar ileri sürerek açılım sürecine kredi sağlamaya hazır olduğunu söyledi. Fakat Recep Tayyip Erdoğan, kredinize muhtaç değiliz dedi. Bizim kredimiz hükümete değil 78 milyona verilen krediydi." Partiniz bu süreci desteklemek için ne tür şartlar ileri sürdü sorusuna ise Tekin, "Öncelikli olarak gizli angajmanlar yapılmamalı, şeffaf olunmalı ve sürecin ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılmalı dedik. Sürecin yasal ve anayasal dayanağının yanısıra parlamentoda siyasal ayağı olmalıydı" şeklinde yanıt verdi.

Haber: Yeni Yüzyıl

Anahtar Kelimeler
    Salı, 22 Aralık 2015 12:33

Bağlantılı Konular