"Gezi Parkı 30 yıldır kirlenmiş siyaseti arındıracak"

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Yakup Akkaya, iftarda bir araya geldikleri gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Söz konusu yasanın derhal geri çekilmesini isteyen Tekin, en kısa sürede tekrar müzakereye açılmasını umut ettiğini vurguladı. Benzer uygulamanın iktidara muhalif tüm sivil toplum örgütleri için gündeme getirilmesinden endişe duyduklarını aktaran Tekin, "Sıra ne zaman üç siyasi partiye gelir bilmiyorum doğrusu. Parlamentoda (TIP, MHP ve BDP'yi de kapatırsak, AKP güzel yönetir." değerlendirmesinde bulundu.

"Sizin ciddiyetinize inancımız nasıl olacak?" Tekin, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruyu yanıtlarken de beklentilerinin daha özgürlükçü bir anayasa olduğunu, bu beklentilerinden de vazgeçmeyeceklerini belirterek, ancak iktidarın 12 Eylül döneminin anayasasını bile uygulamaktan aciz olduğunu, bunun da daha özgürlükçü anayasa için yola çıkıldığı fikrinin inandırıcılığını azalttığını ifade etti. Tekin, "Sayın Çiçek, aynı zamanda 550 milletvekilinin başkanıdır. Sayın Çiçek'e soruyorum; onlarca milletvekili arkadaşınız gaz, şiddet ve suya maruz kalırken niçin bir gün çıkıp bir açıklama yapmadınız? Parlamentodaki bu milletvekilleri en doğal haklarını kullanıyorlar. İnsanlar Taksim Meydanında ya da herhangi bir alanda demokratik haklarını kullanamıyorlarsa bizim sizin ciddiyetinize inancımız nasıl olacak?" dedi.

Bir başka soru üzerine Gezi Parkı odaklı gelişmeleri değerlendiren Tekin, eylemlere katılanların dik duruşlarıyla iktidarı korkuttuğunu iddia etti. İktidarın Gezi Parkı olaylarını analiz edemediğini ileri süren Tekin, "İktidar, Gezi Parkı'nın arkasında bir düğme, bir lobi aramaktan vazgeçseydi inanıyorum ki hem Türkiye hem Türkiye demokrasisi kazanmış olurdu." diye konuştu. Tekin, Gezi Parkı olaylarının Türkiye'ye kazanımını "oldu bitti, yaptım oldu" anlayışını ortadan kaldırması olarak nitelendirdi ve "Gezi Parkı, 30 yıldır kirlenmiş siyaseti arındıracak!" değerlendirmesinde bulundu.

Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey'iıı CHP'in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu yönündeki iddianın sorulması üzerine de "Kardeşimizdir, Şafak Pavey'in öyle bir talebi varsa hepimiz çok mutlu oluruz. Bizim genel başkan yardımcımızdır, kendisine de çok yakışır. Ama şu anda ne gündemimizde olmuş, ne de böyle bir şey konuşulmuştur. Şafak hepimizin gönlündeki şafaktır." dedi.

Yerel seçimlere ilişkin soruları da yanıtlayan Tekin, parti olarak hedeflerinin 1989 yılında gösterdikleri başarıyı tekrarlamak olduğunu belirtti. Tekin, seçimlerde sacede halkla işbirliği yapacaklarını da söyledi.

"Şafak Pavey'le İstanbul'u alır mısınız?" sorusuna ise Tekin, "Neden almayalım" karşılığını verdi. Tekin, bir başka soruya karşılık da iktidarın Gezi Parkı eylemlerine sosyal medya üzerinden destek veren sanatçıların etkinliklerde yer almasını engellediğini de ileri sürerek, buna tepki gösterdi.

Haber: Son Söz

    Cuma, 12 Temmuz 2013 16:15

Bağlantılı Konular