Tekin: "IŞİD ile aranıza duvar örün"


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, hükümetin 900 kilometrelik Suriye sınırını duvar örerek güvenli hale getirmeyi planladığını ifade ederek, "Bana kalırsa duvar, iktidarla IŞİD arasına örülmeli." dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AK Partinin dış politikasını eleştirerek, 'derin strateji'nin 'derin kepazeliğe' dönüştüğünü söyledi. AK Partiye "ISİD'le aranıza duvar örün" diyen Tekin, koalisyon görüşmelerinde CHP'de değil AK Parti'de sorun olduğunu söyledi.

CHP Genel Sekreter Tekin, CHP İzmir İl Başkanlığı'nda, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunduğu bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın, Bakanlar Kurulu toplantısıdan sonra yaptığı açıklamada, Suriye sınırına duvar örüleceğini söylediğini hatırlatan Tekin, "Sayın Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası adeta bizim aklımızla oynarcasına, 900 kilometrelik sınırın önümüzdeki günlerde duvar örülerek yeniden güvenlikli hale geleceğini ifade etmiştir. Aslında bana kalırsa öncelikle iktidarla IŞİD arasında bir duvarın örülmesi gerektiğine inanıyoruz. Eğer iktidar, hükümet IŞİD'le kendi arasında bir duvar örmediği sürece kendilerinin aşmış olduğu, bugün güvenlikli bölgeyi aratacağız dedikleri 900 kilometredeki güvenlik duvarlarının bir anlam ifade etmeyeceğini hepimizin bilmesi gerekiyor. Sayın Davutoğlu'nun, hükümetin ivedilikle bu yanlış, öngörüsüz dış politikadan vazgeçmesi lazım. Bu bir derin stratejik politika değil, bu bir derin kepazeliktir. Bu derin kepazelikten Türkiye'nin vazgeçmesi lazım, aksi takdirde önümüzdeki süreçte yaşanacak olayların hangi boyutta olduğunu bizim bile tahmin edemeyeceğimiz bir ortamda yaşıyoruz." diye konuştu.

"İstihbarat bilmiyorsa vay bizim halimize"
Özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde çok ciddi yoğunlukta bir örgütlenme olduğunu ileri süren Gürsel Tekin, "Bayram günü İstanbul'un göbeğinde cihat çağnsı yapardan bütün gazeteler görüyor da eğer bu ülkenin kurumları, bu ülkenin istihbarat örgütleri görmüyorsa vay bizim halimize. Keşke bütün bu meseleler, bu operasyonlar bu sorunlar yaşanmadan yapılabilseydi." dedi.

Gürsel Tekin, birçok ilden çocukların terör örgütüne katıldıklarını ve canlı bomba olarak ülkeye döndüklerini belirterek, "Hükümetin ivedilikle bu yanlış politikadan dönmesi lazım. Bu, derin strateji değil derin kepazeliktir. Bu kepazelikten Türkiye'nin vazgeçmesi lazım. Anlık istihbaratlarla ilgili anlaşmamız olduğunu biliyoruz. Yakın coğrafyamızda yaşanan konularda anlık istihbaratlardan vazgeçiliyor mu? Bu sürecin sağlıklı yürüyebilmesi için yapılması gereken ne varsa hazırız. Ortadoğu' da barış için hazırız." dedi.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 25 Temmuz 2015 13:00

Bağlantılı Konular