CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, SÖZCÜ'ye konuştu


Koalisyon görüşmelerinin bir an önce sonuçlandırılmasını isteyen Tekin, "Olacağı varsa olsun. Uzatmanın ülkeye faydası yok. Memleket yangın yerine döndü, biz CHP olarak bu yangını söndürmeye talibiz." dedi.

14 maddelik çözüm önerilerinin başında 14 CHP'li bakan bulunması gerektiğini söyleyen Tekin, SÖZCÜ'nün sorularım şöyle cevaplandırdı:

AKP Sorunları çözemez
CHP olarak bir koalisyon hükümeti kurulması halinde yapmak istediklerimizi 14 madde halinde kamuoyuna açıkladık.
14 madde demek, 14 bakanlık demektir. Çünkü o sorunları ancak CHP'li bakanların bulunduğu bir hükümet aşabilir. Örneğin dış politikamız iflas etmiş durumda. Dış politikayı bu hale getiren kim? Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı, şimdiki Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı dönemidir. Dış politikamız bugünkü haliyle artık yürüyemeyeceğine göre, sorunla
rı yaratanlar bu sorunu çözemeyeceğine göre bu görev bize düşecektir.

Hukuk sistemimiz ayaklar altında
Sistemden herkes rahatsız. Sistemi bu hale getirenlerin düzeltecek hali yok. Hukuk sistemindeki sorunlar, evrensel hukuk kurallarına inanan bir parti olarak ancak CHP adresinde çözülebilir.

Eğitim sistemimimiz tam anlamıyla iflas etmiş durumda
AKP döneminde beş bakan değişti, bir bakarım yaptığını diğeri bozdu. Eğitimde bugün yaşanan sorunların kaynağı olanlar, eğitim sistemini çözemez. Bunu birçok alanda söyleyebiliriz. Rant alanları yaratılıyor. Doğa katlediliyor. Bunlara seyirci kalmamızı kimse beklemesin.

Araştırma sonuçları lehimize
AKP içinde birbirinden farklı gruplar var. Sarayda oturan cumhurbaşkanı farklı, AKP'nin genel başkam farklı düşünüyor. Saray, parti üzerinden elini hiç çekmiyor. Hükümet kurulmasını engellemek, ülkeyi seçime götürmek için Erdoğan'ın çabaları var.

Öncelikle şunu söyleyeyim; biz erken seçimden kaçan bir parti değiliz. Seçimden sonra 5 araştırma yaptırdık. Araştırmalar, oyunu artıran tek partinin CHP olduğunu ortaya koydu. Diğer siyasi partilerin oylarında düşüş olduğu görüldü.

Yangını söndürmeye talibiz
CHP Genel Başkam Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetimi olağanüstü bir sorumluluk içinde hareket ediyor. Parti çıkarlan değil ülke çıkarları her zaman önceliğimiz. Türkiye bugün yangın yeri... Biz bu yangını söndürmeye talibiz. Türkiye yoksa CHP de yok. CHP, kurucu bir partidir. Başta izlenen dış politikadaki yanlışlıklar olmak üzere değişik konularda CHP'nin görüşlerini ilgili bakanlıklara yazılı olarak bildiriyoruz. Gönderdiklerimizi okusalar bu kadar yanlış yapmazlar. Ülkemizin içine düşürüldüğü durumdan kurtarılması için bütün siyasi partilere görev düşüyor. Bu amaçla MHP'li arkadaşlarımızla da görüşüyoruz. Yani bütün kapılar kapatılmış değil. 'Arka oda' diplomasisi şeklinde görüş alış-verişleri sürüyor. MHP seçmeni de birlikte koalisyon kurmamızı istiyor.

MHP ile bir araya gelinemez diye bir şey yok. Ülke bu duruma getirilmişse, kendisine 'milliyetçi' diyen bir siyasi partinin bu duruma daha fazla seyirci kalması beklenemez.

Uzlaşılamayacak bir şey yok
CHP'nin kamuoyuna açıkladığı 14 maddeye kimsenin karşı çıkması beklenemez. Hukuk sisteminin iyileştirilmesine, laik eğitime, şeffaf siyasete, etkili bir dış siyasete kim karşı çıkacak? 14 maddelik açıklamamızın yanı sıra açıklamadığımız ancak koalisyon protokolünde yer alacak başka hükümler de var. Bunlar kabul edilmeyecek maddeler değildir. AKP'nin seçim bildirgesini okuduğumuz zaman, bozdukları sistemin düzeltilmesine ilişkin bizden farklı cümlelerle hemen hemen bütün maddeler yer alıyor. Yani uzlaşılamayacak bir şey yok. Bu yüzden görüşmelerin acilen sonuçlandırılmasını istiyoruz.

Obamadan bile etkili
Recep Tayyip Erdoğan, belediyecilikten geldiği için başkanlık sistemine geçilmesini istiyor. Belediyecilik de yan başkanlık sistemidir. ABD Başkam Obama'nın bile İstanbul, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları kadar yetkisi yok. Belediye başkanlığı yetkilerinin yanı sıra bazı yetkililer almak istiyor. Bunun için AKP içinde de önemli görüş ayrılıklan var.

Haber: Sözcü

    Perşembe, 23 Temmuz 2015 08:58

Bağlantılı Konular