CHP'nin davası, yalana, dolana, yolsuzluğa izin vermeden adil ve hakça bir düzen kurmaktır


CHP Genel Sekreteri GürselTekin, seçim öncesi gazetemize yaptığı açıklamalarının ardından, koalisyon görüşmelerinin devam ettiği şu günlerde Efsane Güzeldereli'ye ikinci kez röportaj konuğu oldu.

Tarihi günler yaşayan Türkiye'yi yakından ilgilendiren iç ve dış gelişmelere ilişkin soruları samimiyetle yanıtlayan Gürsel Tekin, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Tekin, bir soru üzerine, "CHP'nin davası, yalana, dolana, yolsuzluğave hırslığa aman vermeden adil vehakça bir düzen kurmaktır." dedi.

İşte sorular ve Gürsel Tekin'inyanıtları;

CHP "Dinsiz Parti" mi?
Efsane Güzeldereli: Sayın Halaçoğlu, "AKP'nin tabiriyle, dinsiz partiye oy vermişler, diyeceklerdi." dedi. Kendisinin bu sözlerini nasıl yorumluyorsunuz?
Gürsel Tekin: Bu bir algı yönetimi projesidir. İddia edildiği gibi bir yanlış anlaşılma söz konusu olamaz. Zira Sayın Halaçoğlu kullandığı kelimeleri tartabilecek düzeyde bir akademisyendir.Türkiye siyasi tarihine bakıldığında CHP'yi karalamaya yönelik buna benzer birçok vahim ve ilkesiz örneğe rastlamak mümkündür. Ne yazık ki onca kötü örneğe rağmen, kendisini sağda tanımlayan siyasetçiler insanların inançlarının siyasi malzeme yapılmaması gerektiğini idrak edememiştir. İnanç kişinin en özelidir. Buna dair yorumda bulunmak, meydanlarda yahut ekranlarda din istismarı yapmak kimsenin haddi değildir! CHP'nin duruşunu halen çözememişlerse buradan bir kez daha özetleyeyim; CHP'nin davası, yalana, dolana, yolsuzluğa ve hırslığa aman vermeden adil ve hakça bir düzen kurmaktır.

İslam coğrafyası sorunlar yaşıyor
Efsane Güzeldereli: Biliyorum ki; ailenizde çok fazla sayıda tesettürlü akrabanız var. Siz de dini ibadetlerini yapan birisisiniz. Size göre dinsizler mi yoksa dini siyasete alet ederek "din bezirganlığı" yapanlar mı dine daha çok zarar veriyor?
Gürsel Tekin: İslam coğrafyası bugün dini siyasete alet eden liderlerin, sizin deyiminizle din bezirgânlarının hatalarının bedelini ödüyor. Mısır, Suriye, Libya, Irak her biri yangın yeri… Allah'ın adıyla 'halk kahramanı' olarak siyasi sahneye çıkan liderlerin milyar dolarlık servetler edindiğini defalarca gördük. Türkiye siyasi sahnesinde benzeri servet avcılarının barınamamasının ve Türkiye'nin Ortadoğu'daki bu savaş rüzgârından etkilenmeden ayakta kalabilmesinin sebebi, laikbir temel üzerine kurulmuş olmasıdır. Siyasi tarihimizin tozlu rafları din ve iman propagandaları ile kurulmuş ve yok olmuş siyasi partilerle doludur. Cumhuriyet tarihinden bugüne sadece bir parti ayaktakalabilmiştir. O da CHP, nedeni açık değil mi?

"Tüm liderlerimizin evlerini görsünler"
Efsane Güzeldereli: Ben rahmetli Ecevit'in Oran'daki evini gördüm. Tek zenginliği kütüphanesiydi gerçekten. Hikmet Çetin'in Oran'daki evi de mütevazı.
Gürsel Tekin: Bizler özümsediğimiz değerleri savunur, savunduğumuz ilkelere göre yaşarız. Kafasında en ufaksoru işareti olan ile sözleşelim Genel Başkanımızın evine bir çayını içmeye gidelim. İslam Dini israftan kaçınmayı ve mütevazı olmayı öngörür. CHP'yi diline dolayan, din tüccarlığı yapan o siyasetçiler mütevazılıktan bahsedebilir mi? İslam bazılarının sadece dilindedir, bazılarının da yüreğinde… Biz belki imam hatiplerde okumadık ama ana babamızın öğütleri ile büyüdük; oğlum yalan söylemeyeceksin, hak yemeyeceksin, iftira atmayacaksın, harama el uzatmayacaksın…  Bir ananın bu öğütleri hiçbir imam, hiçbir okul öğretemez insana…

Belediye Başkanı ve Makam odası
Efsane Güzeldereli: CHP Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin, 4.6 milyonluk bir makam odası yaptırdığı ile ilgili haberler medyada yer aldı. Partinizden de herhangi bir açıklama gelmedi.
Gürsel Tekin: Kirli ilişkilerin merkezinde bulunan havuz medyasını, basın kisvesi altında haysiyet cellatlığı yapanları muhatap alacak değiliz. Eğer bu ucuz iddialar doğru olsaydı, öncelikle İçişleri Bakanlığı ve Devlet'in diğer ilgili kurumları suç işlemiş olurdu. Çünkü belediyelerin harcamaları her yıl devletin kurumlarınca denetlenir. İddialar doğruysa ve bugüne kadar, bunun gereği yapılmamışsa suçlu öncelikle hükümettir. Bu karalamaların ucuzluğunu buradan anlayın. Bazen ortaya bir şey atarken biraz hesap kitap yapsalar keşke diyorum. Bir odayı altın kaplasanız 4.6 milyon TL tutmaz. Bu basit hesap kitabı yapamıyorlarsa bir akşam misafirim olsunlar, ikinci sınıf öğrencisi küçük oğlum yardımcı olur onlara.

Buz residance
Efsane Güzeldereli: Hazine'nin Hizmet binası yapılması için bağışladığı bir arazinin bir kısmının K yapıya verildiği ve burada yapılan Buz Residance'dan da 16 dairenin CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi'nin üzerinde olduğuna dair haberler yapıldı. Ayrıca İlhan İlgezdi'nin baldızı Oya Şenyurt'un üzerinde de 29 daire olduğu haberleri de yer aldı. Partiden de bununla ilgili bir açıklama gelmedi.
Gürsel Tekin: CHP her zaman şeffaflığını korumuş bir parti olmuştur. Tüm kapılarımız açık, buyursunlar, devletin tüm olanakları ellerinin altında, hepsini seferber edip araştırsınlar. Ama cesaret edemezler! Tüm bu iftiralar kuru gürültüden ibaret. Gerekli hukuki süreci başlattık hodrimeydan diyoruz. Sorsanız bu iftira sahiplerinin herbiri bugün oruç tutmuş, utanmadan sıkılmadan göğe el açmıştır. Şunuda bilsinler, bugün bu kepazeliğin arkasındakiler, zamanında attıkları yalan yanlış manşetlerle rahmetli anamı 90 yaşında ağlatanlar, yüreğine ateş atanlardır. Yılların kiri pisliği her kelimelerinden akmaktadır. Ama şunu iyi bilsinler, yaptıklarının hesabını tek tek verecekler.

Yorum yapmam doğru olmaz
Efsane Güzeldereli: Şahsi kanaatiniz Buz Residance'da yanlış giden bir şeylerin olduğu yönünde mi?
Gürsel Tekin: Yanlış ya da doğru bir yorum yapmam doğru olmaz. Belediye başkanımız aynı zamanda bir işadamıdır. Uzun yıllardır iş hayatında olan biridir. Bu iftiraları atanlar çalmadan çırpmadan, insanların emekleriyle, alın teriyle kazanç elde etmelerini anlayamadıklarından bu çirkinliğe girişmişlerdir. Malum, kişi kendinden bilir işi… Önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Mutlaka bir soruşturma olacak. Belediye başkanımız da bu süreci kendi başlatacaktır. Herkes sabretsin. Kimse buradan CHP'yi kirletmeye kalkmasın.

Efsane Güzeldereli: Peki ya yanlış bir şey yaşanmışsa.
Gürsel Tekin: Eğer yaşanmışsa babamızda olsa affetmeyiz. Sayın Kılıçdaroğlu, kendi oğlu da olsaaffetmez.

Efsane Güzeldereli: Beşir Atalay, CHP'nin dönüşümlü başbakanlık talebini kesinlikle reddedeceklerini ifade etti.
Gürsel Tekin: Olabilir. Bu noktada, olası senaryolar üzerine kafa yormak gereksiz. CHP'nin tutumuna dair kamuoyunun bilmesi gereken 14 maddelik koalisyon ilkelerimiz sonderece açık ve net.

Efsane Güzeldereli: Dönüşümlü başbakanlık koalisyonda ön koşulunuz olurmu?
Gürsel Tekin: Yukarıda da belirttiğim gibi CHP'nin koşulları açık ve net. Bizim tek hassasiyetimiz bu ilkelerdir. Bu bağlamda üzerimize düşeni yapmaktan çekinmeyeceğimizin altını Genel Başkanımız da defalarca çizdi.

Efsane Güzeldereli: Size göre AKP, bir koalisyon arayışında mı yoksa bir erken genel seçim dayatmasında mı?
Gürsel Tekin: Süreç, Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atarak seçimlerden yaklaşık beş hafta sonra son derece gecikmeli olarak, henüz başladı. Bu nedenle, yorum yapmak için erken.

Efsane Güzeldereli: Ama siz de 30 yıllık siyasetçiniz. Az çok havadaki kokuyu almışsınızdır.
Gürsel Tekin: Şu anda kafası net olan tekmercii halk. Tek parti iktidarına yeter dedi, şimdilik bu kadarını söyleyeyim.

Efsane Güzeldereli: Davutoğlu ile Erdoğan ayrı mı düşüyor?
Gürsel Tekin: Kesinlikle. O konuda tereddütsüzüm. Erdoğan anayasayı hiçe sayarak partili bir cumhurbaşkanı gibi AKP üzerindeki vesayetini korumaya çalışıyor. Bu Davutoğlu'nu ve başbakanlığını hiçe saymaktır. Erdoğan'ın tutumu, kongrelerinin seçtiği genel başkanı ve AKP seçmeninide hiçe saymaktır. Bu da doğal olarak Erdoğan veDavutoğlu'nu ayrı düşürür. Bu ayrışmanın halk son derece farkındadır. 7 Haziran'dan sonra yapılan kamuoyu yoklamalarına göre oyunu arttıran tek siyasi parti CHP'dir. Erdoğan ve malum gazeteci grubu seçimlerin hemen akabinde hararetle erken seçimi savunmaya başladılar. Ama daha sonra yapılan araştırmalarda AKP'nin mevcut oyunu da alamayacağı ortaya çıkınca bu sefer farklı bir tavır aldılar. Koalisyon arayışları içerisinde bu tavır değişikliğini daha net göreceğiz.

Efsane Güzeldereli: Celal Doğan, Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Erdoğan'ın kendisine, "Biz, CHP ile yapamayız" dediğini ifade etti. Siz AKP ile yapamaz mısınız?
Gürsel Tekin: Valla biz ne AKP'ye çok hevesliyiz ne de Sayın Erdoğan'a. Biz sadece Türkiye'nin içinde bulunduğu zor koşulları tahlil edebilen ve üzerine düşen sorumluğun farkında olan bir siyasi partiyiz. Gerek ulusal gerek uluslararası konjonktürde ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıyayız. Türkiye ekonomisinin sırtını dayayabileceği petrol rafineleri yok. Türkiye ekonomisinin 3 temel lokomotifi vardır: Bunlardan bir tanesi bugün can çekişen turizm sektörü. Bir diğer lokomotif inşaat sektörü, içinde bulunduğu vahameti anlatmak dahi istemiyorum. 3.Sektör ise otomobil sektörü, o da perişanlık içinde. Gittikçe kırılganlaşan Türkiye ekonomisinin temelleri sallantıdayken, yoksulluk, işsizlik devasa boyutlara ulaşmışken parti beğenmeme lüksüne kimse sahip değildir. Böyle şımarık bir tutumun bedelini Türkiye halkı öder. Biz bunun bilincinde olarak hareketederiz.

Efsane Güzeldereli: Siz yakın bir geçmişte, "Cuma günü Suriye'ye gireceğiz" demiştiniz. Fakat bu gerçekleşmedi. Ama sınırımız da çok hareketli. Sizce bundan sonra ne olacak?
Gürsel Tekin: 2011 yılından bu yana devleteliyle defalarca provokasyon yapılmaya çalışılmıştır. Bunların vahametine ortaya çıkan ses kayıtlarıyla tüm halk şahit oldu. Delik deşik hale gelmiş sınır hattı ve bu hatta geçtiğimiz günlerde yaşanan sıcak gelişmeler de hepimizin malumu. Bunlar kamuoyuna yansıyanlar. Yansımayan daha neler var siz tahmin edin. Bizler haiz olduğumuz bu bilgiler ve daha fazlası ışığında kamuoyunu bilgilendirdik. Belki de olası bir müdahalenin önüne geçtik. Ana muhalefet olarak bize düşen debu tür hataların önüne geçmektir. Ancak, AKP'nin Suriye'ye girme ve Ortadoğu yangını üzerine ateşle gitme hırsı önünde ne kadar durulabilir ön görmek güç.

Efsane Güzeldereli: Size göre Türkiye, Suriye'ye girecek mi?
Gürsel Tekin: Türkiye her şeye rağmen uluslararası hukuku hiçe sayarak Suriye'ye girer mi bilemiyorum ama eğer girerse o cehennemden çıkamayacağını net bir şekilde söyleyebilirim. AKP iktidarının Sayın Abdullah Gül'ün geçtiğimiz günlerde değindiği gibi dış politikası ivedilikle gözden geçirmesi lazım. Bugün Türkiye'nin tartışması gereken Suriye'ye girip girmemek değil, savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmış milyonlarca mültecinin nefret söylemine maruz kalmadan hayatlarını nasıl sürdüreceği olmalıdır. Bugün Türkiye sınırları içindeki mülteci sayısına dair haiz değiliz!

Efsane Güzeldereli: 2 Milyon.
Gürsel Tekin: Kim diyor?

Efsane Güzeldereli: Yazılanlar, söylenenler.
Gürsel Tekin: Emin olun kimse bilmiyor. Sadece İstanbul'da en az 700-800 bin mülteci olduğu tahmin ediliyor. Emek sömürüsü, cinsel şiddet haberleri yüzlerce. Bizler acil olarak aklı selim bir dış politika izlemeli ve uluslar arası insan hakları hukuku gereklerini yerine getirmeliyiz.

Efsane Güzeldereli: Eğer koalisyonda olursanız, ABD'nin, savaş uçaklarının kalkması için, İncirlik üssünün tahsisine onay verecek misiniz?
Gürsel Tekin: En başından beri İslam coğrafyasını saran ateşi Türkiye'den uzak tutmak için elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. CHP olarak 1 Mart tezkeresine, hayır dedik. Bizler savaşı değil barışı savunuyoruz. Küresel güçte bir ülke olmak dünya gücü olmak savaş maşası olarak olmaz. Unutulmamalıdır ki, Dünya tarihi savaşanları değil barışı getirenleri yazar. CHP olarak amacımız Arap coğrafyasına gerçek baharı getirmektir.

Efsane Güzeldereli: ABD için onay vermeyeceksiniz yani.
Gürsel Tekin: Dün ne savunduysak bugünde aynı şeyi savunuruz. 17-25 Aralık unutulmayacak.

Haber: Yedi Gün

    Salı, 14 Temmuz 2015 12:42

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica