"Bakanlar pazara gitsin"

Salı Pazarı'nı ziyaret eden CHP'li Gürsel Tekin, "Vatandaşlar, ancak yarım kilo patates alabiliyor. Bakanlar da pazarları gezmeli" dedi.

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde Salı Pazarı'nı ziyaret eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, gıda fiyatlarını çok pahalı buldu.
Pazar esnafından alışveriş yapan Tekin, bir esnaftan 1 kilo keçi peyniri alırken, başka bir esnafın ikram ettiği domatesin tadına baktı. Fiyatların çok yüksek olduğunu vurgulayan Tekin, " dedi.Pazarda 3 liraya satılan patatesin çok pahalı olduğunu belirten Tekin, önceden 5-10 kilo patates alan vatandaşın şu an yarım kilo patates alabildiğini söyledi. Tekin sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle temel gıda maddesi olarak kabul ettiğimiz patates çok yüksek. İnsanların neredeyse makarna ve patates bir mutfak kaynağı olan iki şeyin çok pahalı olması insanları çok acıtıyor. Çok ciddi sıkıntı var. Kime dokunuyorsan dert küpü. Sebze ve meyve turfanda olduğu için pahalı olabilir. Bu başka bir şey ama özellikle patates çok pahalı. Kiminle konuştuysam herkes pahalılıktan muzdarip. 5 kilo 10 kilo patates alanlar şimdi yarım kilo patates alıyorlar."

"Polise gerek yok"
Maliye ve Ekonomi Bakanları'nı Salı Pazarı'na davet eden Tekin, şöyle konuştu: "Ben uygun bir zamanda Maliye Bakanı'nı ya da ekonomiden sorumlu Bakan'ı da Salı Pazarı'na davet ediyorum. Bütün güvenlik önlemlerini ben alacağım. Polise de gerek yok. Biz polissiz dolaşıyoruz."

"Sizin 13 yıllık borcunuzu ödemeye geliyoruz"
Gürsel Tekin, CHP'nin seçim beyannamesini eleştiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e mektupla yanıt verdi. Tekin'in mektubunda yer alan bazı ifadeler şöyle:
"Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçim beyannamesinin açıklandığı günden itibaren rutin hale getirdiğiniz yersiz, temelsiz açıklamalarınızı ilgi ve fakat daha çok hayretle izliyorum.
Sayın Bakan, Gelin biraz bütçeden söz edelim. Bütçe tercihler, politikalar, tahminler toplamıdır. Tercih derken neyi kastediyorum, açayım. Mesela bütçe kaynaklarını Saray inşaatına ayırmak bir tercihtir.
Emekliye her bayramda bir maaş ikramiye vermek diğer bir tercih. Sizin tercihiniz bütçenizde açık seçik bellidir. Yine de Saray için sizin açıkladığınız gibi milyarlar harcanmasaydı... O parayla her on emekliden birisine iki maaş ikramiye ödenebilirdi. Yani emekliye gerekli kaynak Sizin bütçenizde bile var. Sadece maaş yerine Saray harcama kaleminde saklı. Lütfen, lüks harcama ile gerçek ihtiyaç sahipleri arasındaki farkın idrakine varın. Makam aracı, uçak, at çiftliği saltanatına gözünüz doysun artık. Doğrudan, milletten yana tercih kullanın.
Sayın Bakan, Bütçeler politikaların aynasıdır.
Örneğin mazot fiyatını ele alalım. Sizin politikanız ortada. Yata ucuz, çiftçiye pahalı mazot satıyorsunuz.
CHP de, 'Bu politika değişecek' diyor. Yanlışlık bunun neresinde? Dahası 1 lira 21 kuruşa mal edilen mazotu vergilerle 4 liraya satıyorsunuz. Aradaki farkı havuza aktarıp, hortumla yandaşa dağıtıyorsunuz.
CHP iktidarında o hortum kesilecek. O havuz kuruyacak. Haraç gibi haksız yükler kalkınca mazot ucuzlayacak. Sayın Bakan, Bütçe gelecekteki gelir ve gider tahminlerine dayanır.
Ayrılan kaynaklarda, bu tahminlerin eseridir. Daha bir kere bile enflasyon hedefini tutturamadınız. Her defasında çalışanı, emekliyi ezdiniz, geçtiniz. Biz Sizin 13 yıllık borcunuzu ödemeye geliyoruz."


Haber: Taraf

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 06 May 2015 10:44

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica