Gazeteciler sansüre direniyor

 

Basın Özgürlüğü Günü için gazeteciler Tünel'de yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de destek verdi.

Taksim Tünel Meydanı'nda bir araya gelen aralarında Gazetecilere Özgürlük Platformu, G9 Gazetecilik Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Basın-İş Sendikası gibi birçok gazetecilik meslek örgütünün de olduğu grup, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla Galatasaray Meydanına kadar yürüyüş düzenledi.
Tünel'den Galatasaray Meydanı'na yürünen Basın Özgürlüğü Yürüyüşüne meslek örgütlerinin yanı sıra CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdıı, CHP'nin İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı Selina Doğan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da katıldı, "özgür basın varsa, özgür toplum vardır" yazılı pankart açan grup üyeleri, yürüyüş boyunca sloganlar atarak "'Tutuklu Gazete" isimli gazete dağıttı.

G9 Gazetecilik Platformu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Tılıç, "Hala işten atılmamış olanlarımızın sendikasız ve kölelik koşullarında yıllardır zam alamadan açlık sınırının altında maaşlarla çalışabildiği için şükretmesi bekleniyor. Ekonomik, siyasi ve fiziki baskı, tehdit ve sindirmenin zirve yaptığı, cumhurbaşkanı ve başbakanın yargı kararı olmaksızın kurumlara müdahale edip yayın yasakları koydurabildiği, yayınları beğenilmeyen medya kurumlarının vergi baskısı ile denetime alınmaya çalışıldığı bir dönemde kaçınılmaz olarak otosansür halkın haber alma hakkı önündeki bir başka büyük bir engele dönüşüyor" şeklinde konuştu.

Haber: Yurt Gazetesi

    Pazartesi, 04 May 2015 09:32

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica