"Sandık güvenliği için STK'larla çalışacağız"

11 Nisan'da seçim kampanyasına başlayacaklarını söyleyen Tekin, "Sandık güvenliği için sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket edeceğiz" dedi CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, istanbul İl Başkanlığfnda basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Sezgin Tanrıkulu, Enis Berberoğlu, Erdoğan Toprak ve Tekin Bingöl katıldı. Mart ayında planladıkları İstanbul mitingini, hava koşullarından dolayı yapamadıklarını kaydeden Tekin, bunu 11 Nisan günü Kartal Meydanı'nda yaparak seçim kampanyasına start vereceklerini ifade etti.

"Sandık devlete ait ama"
Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayan Tekin, CHP'nin sandıklarda güvenlik önlemi almasıyla ilgili soruya, "Sandık güvenliği devlete aittir, yüksek seçim kuruluna aittir. Yüksek Seçim Kurulu bu hassasiyet içerisinde davranacağına inanıyoruz. Bir önceki seçimlerin sadece Türkiye'de değil bir maskaralıkla hatta birçok gazete ve dergilerde mizah konusu olduğunu da unutmayalım. Bunun bir tanesi de kedi hikayesidir." şeklinde cevap verdi.
Tekin, "Cumhuriyet Halk Partisi, biz örgütümüzün dışında birçok profesyonel yapıyla, sivil toplum örgütleriyle sahip çıkmaya çalışacağız. Bunun dışında yapabileceğimiz çok başka bir şey yoktur." diye konuştu.
Tekin, IŞİD militanlarının sahte pasaportla sınırı geçmesiyle ilgili soruya da şöyle cevap verdi: "Özellikle sınırlarımız kevgir gibi olmuştur. Bunun için sahte pasaporta da gerek yok. Elini kolunu sallayıp insanların sınırı geçtiğini, en son gördüğümüz bütün İngiltere dünyayı ayağa kaldırmıştı. İngiltere'den gelen kadınlar gene ellerin kollarını sallayarak sınırdan geçtiklerine ne yazık ki hepimiz tanık olduk. Sınırda güvenlik yok, Antep gibi birçok illerde sağlık sorunlarının da nasıl çözüldüğü belgeleriyle ortada. Bunlar çok yeni işler değildir."

"Kocasakal'ı neden hedef gösteriyor?"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Barosu tehlikeye düşürebilecek bir anlayışı Başkanı Ümit Kocasakal arasındaki tartışmayı değerlendiren Tekin,  "Muhammet amcanın, Özgecan'ın siz hedef gösteriyorsunuz? Sonra babasının demeçlerine baktığınızda bütün siyasilerin ders alması lazım. Hele böyle bir süreçte, bu kadar acıların yaşandığı bir süreçte, seçim sürecinde bunları reye tabi etmek için insanları hedef gösteren bir anlayış, insanların güvenliğini tehlikeye düşürebilecek bir anlayışı kabul etmek bile istemiyorum. Baro Başkanı'nı hangi gerekçeyle hedef gösteriyorsunuz? Sonra dönüyorsunuz sandığı tarif ediyorsunuz. Sizin sandık ve demokrasi anlayışınızın ne olduğunu biliyoruz. Daha bir ay önceki üniversite rektör seçimleri... Hangi sandıktan bahsediyorsunuz?" dedi.

Haber: Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 10 Nisan 2015 15:36

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica