"Camide içki ve Kabataş belgeleri nerede?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Berkin Elvan ekmek almaya giderken vuruldu diyen Kılıçdaroğlu, belgesini açıklasın" sözlerine CHP'den sert tepki geldi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Erdoğan'ın Gezi olayları döneminde meydana geldiği iddia edilen Kabataş saldırısı ile camide içki iddiaları konusunda "Cuma günü belge açıklayacağım" dediğini hatırlatarak, "Neredeyse 350 Cuma geçti. Nerede Kabataş belgeleri ? Nerede Dolmabahçe camisinde içki içildi belgeleri" dedi. Tekin, Erdoğan'ın "Berkin Elvan'ın terör örgütü içinde olduğuna ilişkin belgeler bulunduğuna ilişkin sözlerine ise, "Berkin belgeleri de, Kabataş ve Cami'de içki içtiler iddiaları belgeleri gibi olmasın ?" tepkisini gösterdi.

"İyi ki vicdanlı bir din adamı vardı"
Tekin, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde dile getirdiği, Gezi olayları sırasında polisten kaçanların sığındığı Dolmabahçe'deki Bezmialem Valide Sultan Camisi'nde içki içtikleri iddiasının, bizzat Cami'nin müezzini tarafından yalanlandığım hatırlatarak, şöyle konuştu; "Sayın Cumhurbaşkanı, o dönemde camide içki içildiğine ilişkin belgesi olduğunu söylemişti. Vicdanlı bir din adamı çıktı, öyle bir şey olmadığım söyledi. Soma o din adamı, altı buçuk saat, bakın altım çizerek söylüyorum, altı buçuk saat, Emniyet'in terör bölümünde sorguya çekildi.
Niye çağırdığınız o din adamını acaba ? Orada polisler, müezzine "aman ne olursunuz ifadenizi değiştirin, Beyefendi'yi yalancı çıkarmayın" dediler mi?
Sayın Cumhurbaşkanı önce bunlan açıklasın."

Tekin, Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde partisinin grup toplantısında, Kabataş saldınsına ilişkin görüntüleri "cuma günü açıklayacağına" ilişkin konuşmasına da vurgu yaparak, "Neredeyse, 350 Cuma geçti.
Hala Kabataş saldınsının olduğuna dair ne görüntü var, ne de belge" diye konuştu.

"Yaraları deşmeyin"
Erdoğan'ın, Berkin Elvan'ın ekmek almaya giderken vurulmadığına ilişkin Erdoğan'ın olduğunu söylediği belgeler konusunda ise, "Bu belgeler, Kabataş ve Camide içki içtiler iddialannın belgeleri gibi olmasın?" sorusunu ortaya koydu.

Berkin Elvan'ın öldürülmesi gibi acı bir olay üzerinden siyaset yapılmasını "doğru bulmadıklarını" da vurgulayan Gürsel Tekin, "Bu süreci, siyasete alet etmeyin. Siyasetçilerin dillerini, cümlelerini özenle kullanmalan gereken bir dönemden geçiyoruz" dedi.

Tekin şöyle konuştu; "Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki sözleri çok açık ve net. Ama Sayın Cumhurbaşkam'nın söylemiş olduğu ve bir türlü ortaya çıkmamış Kabataş ve Dolmabahçe camisi belgeleri ortadaykan, tekrar tekrar bunun tetiklenmesini doğru bulmuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan ricam şu; yaralan deşmeyin artık..."

Haber: Taraf

    Cumartesi, 04 Nisan 2015 09:40

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica