"Devlet olmaktan çıkarsınız"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, iki günlük program için Antalya’ya geldi.

Öğle saatlerinde kente gelen Genel Başkan Yardımcısı Tekin, Antalya Havalimanı’nda AK Parti’nin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu Yargıtay ve Danıştay’ın kaldırılması ve yerine ’Temyiz Mahkemeleri’ kurulması önerisini değerlendirdi.

Gürsel Tekin, şunları söyledi: "CHP olarak, baştan beri bütün özlemimiz, uzun yıllardır mücadelemiz darbe yasalarının ortadan kaldırılıp evrensel hukukun yerleşmesi. Bunun için mücadele veren bir siyasi partiyiz. Ama ne yazık ki iktidar partisi günübirlik, ne zaman sıkışırsa, ihtiyaç duyduğu zaman hukuku düzeltiyor. Bu hukuk düzeltmenin yollarından vazgeçeceğiz, dünyada uygulanan evrensel hukuk neyse, tamamını Türkiye’ye yerleştirelim. Sadece sayın Erdoğan’ın, AKP yetkililerinin ihtiyacına göre hukuk sistemi oturtmaya çalışırsanız devlet olmaktan çıkarsınız. Zaten devlet olmaktan da ne yazık ki çıkmışız."

Gürsel Tekin, "Evrensel hukuk vurgunuz yüksek mahkemelerin kaldırılmasını kapsar mı?" sorusuna ise bu konuda herhangi bir ölçüleri olmadığını belirterek karşılık verdi. Genel Başkanı Yardımcısı Tekin, "Gelişmiş Avrupa ülkelerinde kriter neyse hangi kriterler, hangi özgürlükler varsa onu yerleştireceğiz. Özel bir şey istemiyoruz" dedi.

Havalimanında CHP İl Başkanı Devrim Kök olmak üzere çok sayıda partilinin karşıladığı Gürsel Tekin, Antalya’da ilk gün temaslarını gerçekleştirmek üzere Kemer İlçesi’ne hareket etti. 

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Tekin, Antalya’daki ikinci gününde ise geçen hafta bir soruşturma kapsamında Antalya Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’a ifade veren Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın’ı ziyaret edecek.

Haber: DHA

    Cuma, 08 Şubat 2013 14:33

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica