Devletin bağımsız kurumu kalmadı

Gürsel Tekin, AKP'nin tüm devlet kurumlarını parti kurumları haline getirdiğini ve bunun seçimler de dahil her alanda etkisini gösterdiğini belirtti.

Bağımsız medya önemli
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin hükümetin yandaş medya kuruluşlarıyla yetinmeyip merkez medya kurumlarına da "parti komiseri" yerleştirdiğini, buna karşı bağımsız medyanın ve halkın tavrının öneminin arttığını söyledi.

En çok başvuru CHP'ye
AKP'ye aday adaylığı başvurularının önemli kısmının bürokrasiden geldiğini ve bunun "terfi" talebi olduğunu söyleyen Tekin, CHP'de ise tabanın adayları belirleyeceğini ifade etti.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, partisine yapılan aday adaylığı başvurularını ve seçim çalışmalarını Yurt'a anlattı. Tekin, AKP'den aday adayı olanların çoğunun terfi talep ettiğini vurgulayarak, "Bana göre en çok başvuru CHP'ye yapılmıştır" dedi.

Tekin, partisinin kontenjan uygulamasına ilişkin, "CHP'nin neye ihtiyacı varsa adaylar ona göre belirlenecek'" diye konuştu. Partisinin seçim bildirgesinin hala hazırlık aşamasında olduğunu vurgulayan Tekin, "Devletin hiçbir bağımsız kurumu kalmamıştır. YSK ve RTÜK cumhuriyetin kurumları olmaktan çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar ön seçim ve eğilim yoklaması için kaç kişi başvuruda bulundu?
CHP'den aday adayı olmak üzere müracaat eden kişi sayısı 2822. Bunun 2173 kişisi erkek 649 kişisi kadın. Genç aday sayımız 25-29 yaş aralığında 158 kişi. Engelli aday adayı başvuru sayımız ise 72 kişi.

"En çok başvuru CHP'ye yapılmıştır"

Geçen dönemde toplamda 3100 kişi başvuruda bulunmuştu. Bu sayının azalmasını neye bağlıyorsunuz?
İktidar partisi her zaman avantajlıdır. Bir kere iktidar partisine bürokrasiden çok talep gelir. Bürokrasiden gelen talepler bir terfi talebidir. Bugün AKP'ye başvuranlara baktığımızda çoğu kamuda çalışanlar. Bir kısmı milletvekilli olabilir ama diğer kısmı oldukları yeri koruma veya daha iyi yerlere gelebilmek için iktidar partisi aday adayı kimliğini taşımak istiyor. Geçmiş dönemlerde de bunlar yaşanmıştır.

Bana göre en çok başvuru CHP'ye yapılmıştır. Neye göre derseniz? Birincisi, biz ilk kez milletvekili adaylarımızın yüzde 85'ini üye denetiminde seçeceğiz. Yani üyelerimiz karar verecek. Hani milli irade ile milletvekilli seçilsin deniyor ya bu da minik bir milli iradedir. Yani ortalama 1 milyon 300 bin CHP'li önümüzdeki seçimlerde milletvekili adaylarını seçebilecek.  Bir de şimdi  ön seçim olunca aday adaylarımız hesabını yapıyor biraz. Çıkabilir miyim çıkamaz mıyım diye düşünüyor insanlar. Ona rağmen sayı oldukça yüksek.


"Parti için çalışmak isteyen başvurabilir"

Seçim çalışmalarınız başladı. Halktan partinize yardımcı olmak isteyen var mı? Çünkü partiye yardım için telefon açıp geri dönüş yapılmadığı söyleniyor. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sadece partisinin iktidar olması için çalışmak isteyen vatandaşlarımıza eğer bir geri dönüş yapılmıyorsa, oradakilerin yani geri dönüş yapmayanların CHP'liliğinden şüphe ederim. Kim olursa olsun. Bu insanlar milletvekilli olmak için uğraşmıyorlar. Bu vatandaşlar Türkiye'nin geleceğinden endişe duyan vatandaşlar. Bunun için Genel Merkezimize başvurmaları gerek. Halkla İlişkilere başvurduktan sonra hangi bölgede hangi yerde bölge çalışmaları yönünde yönlendiriliyor.

"CHP'nin neye ihtiyacı varsa aday ona göre belirlenecek"

 Aday belirleme yöntemlerinden kontenjan için kriter ne olacak?
Şimdi öncelikle ön seçim sonuçlarını bekleyeceğiz. O sonuçlar çıktıktan sonra hangi bölgede kontenjan kullanılmak isteniyorsa neye ihtiyaç varsa kontenjan ona göre kullanılacak. CHP'nin neye ihtiyacı var? Hangi profile, hangi meslek grubuna ihtiyacı varsa kullanılır.
Sayın Genel Başkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğu günden itibaren nasıl iktidara geliriz diye uğraşmıştır. Genel Başkanımız iktidar olmak için mücadele ediyor. Elbette zaman zaman tartışılabilir ama birinci hedefi iktidardır. Bu hedef doğrultusunda ön seçimden sonra kontenjan doldurulacak.


CHP iktidara geldiğinde ilk olarak ne yapacak?
Düşünüyor musunuz, deli dumrul bir iktidar, devletin kurumlarını işlemez hale getirdi. Devletin organları, kurumları işlemiyor. Dün 'destan yazdı' dediği polisleri bugün hain ilan ediyor. Dün 'darbeci' dediği askeri baş tacı ediyor. CHP iktidara geldiğinde bu işlemeyen kurumların hepsini hukuk çerçevesinde çalışır hale getirecek. Bu kurumlar işlemezse, ne yaparsanız yapın hiçbir şey olmaz. Bu kurumların saat gibi çalışması lazım. İşte biz, öncelikle bu kurumları ve organları çalışır hale getireceğiz.

"Kaynak Kaçak Saray'da, 17-25 Aralık'ta"

Bir seçim bildirgesi hazırlıyorsunuz. Şu an ne aşamada?
Şuna herkesin emin olmasını istiyorum. Genel Başkanımız uzun süre devleti yöneterek buraya gelmiştir. Her şeyin hesabını kitabını binlerce kez yaptırıyor. Emeklilik, işsizlik, aile sigortası her şey milim milim hesaplanarak yapılıyor. Çalışma arkadaşlarımız çok acele bir seçim bildirgesi açıklamak istemediler. Onları da anlayabiliyorum. Geçen dönem hiç kimse projelerimizi tartışmadı sadece parayı nereden bulacaksınız dediler. Ama bu dönem bunu diyemezler. Para nerde? Kaçak Saray'da, 17-25 Aralık'ta. Demek ki Türkiye'nin vatandaşlarına ayıracak parası var. AKP'liler bile aile sigortası uygulanamaz diyemediler.

Bu seçim bildirgesini nasıl tanıtmayı düşünüyorsunuz?
Yüksek Seçim Kurulu devletin en önemli kurumlarından olup bağımsızdır. Olması gereken budur. Almanya'da seçimlerde seçim sonuçlarını devletin televizyonlarında takip edilir. Devletin şu anda bir tane bağımsız kurumu yok. YSK gerçekten bağımsız olsaydı biz kendi paramızla seçim kampanyasını yürütmezdik. RTÜK asla bağımsız değildir. İktidarın arka bahçesi haline dönüşmüştür. Devletin kurumlarından hiçbirisi cumhuriyet kurumu değildir. Valiler iktidar milletvekilleri adına cevap verir duruma gelmiş. Televizyonların büyük bir kısmı bağımsız değil. Merkez televizyonlarına iktidar tarafından komiserler konulmuş, onlar kimin çıkacağına karar veriyor. Böyle bir ortamda yapmamız gereken bağımsız medya kuruluşlarını kullanmak ve sokağa çıkarak vatandaşla bütünleşeceğiz. Ben kirliliğe ve yasadışı işlere bulaşmış gazetelere bizim iktidarımızda el konacak demiştik. Bunu dedikten sonra bir grup gazete bize saldırmaya başladı. Neden saldırıyorsunuz? Kirliliği kabul mu ediyorsunuz? Yetmedi Cumhurbaşkanı devreye girdi.

"Erdoğan seçimlere etki etmeye çalışıyor"
CHP demokrasi ve hukuka inanıyor. Bizim fıtratımızda yasadışılık yoktur. Sayın Davutoğlu'nun atanmış bir başbakan olduğunu kendileri söyledi. Ve yeterli bulmuyorlar. Bu yüzden şimdi buna bir argüman bulmaya çalıştılar. Başkanlık sistemi tartışması tam da bu. Kendi araştırma çalışmalarında yüzde yetmişinin başkanlığa karşı olduğu ortada. Bütün bunları bilerek niye ısrarla başkanlık diyorlar? Erdoğan başkanlık sistemi kampanyasıyla seçimlere etki etmeye çalışıyor. YSK'dan ve yargı kuruluşlarından halen bir ses yok. Ne yaparlarsa yapsınlar, 7 Haziran'da AKP iktidarı yok edilecek.

Haber: Yurt

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 04 Mart 2015 09:52

Bağlantılı Konular