"İlk defa savaşmadan toprak kaybediyoruz"

CHP Genel Sekreteri Tekin, "90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi topraklarımızı, savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz. Şimdi bunu allamaya, pullamaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin, "Şah operasyonu değil, mat operasyonu olmuştur. Süleyman Şah Türbesi Operasyonu Türkiye için kabul edilebilecek bir durum değildir. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi topraklarımızı, savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz. Şimdi bunu allamaya, pullamaya çalışıyorlar" dedi. Tekin, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, operasyon sırasında meydana gelen kaza sonucu şehit olan askere rahmet, ailesine ve millete başsağlığı diledi. İzmir'de CHP iktidarında kirli ve suça bulaşmış gazetelere el konulacağı yönündeki eleştirenlere yanıt veren Tekin, "Yüzlerce gazete, yüzlerce televizyon var, hiç kimse üstüne alınmamış. Fakat bir kısım gazeteler olağanüstü saldırıya geçmiş. Bizim özgürlükçü olmadığımızı belirtip, Hitler'e benzetmişler. Biz iktidar gibi yasa dışı hiçbir gazeteye, televizyona el koymayız.
Eğer çok merak eden varsa kaç gazete, kaç televizyona el konulmuş, ne kadar gazeteci, ne kadar televizyoncu işinden edilmiş, kaç kişi tutuklanmış, kaç gazeteci öldürülmüştür? Bütün raporları burada. Raporları paylaşabilirim"
diye konuştu.

Ciddi bir sorun
Ana muhalefetin temel görevinin iktidarı uyarmak olduğuna dikkati çeken Tekin, şöyle konuştu: "2006'da AKP'nin bir koalisyon hükümeti olduğunu, bu koalisyonun her an çatlayabileceğini, bir kavgayla Türkiye'nin ciddi bir sorunla karşı karşıya kalabileceğini söylediğimde, benim hakkımda darbeci ve iftiracı diye yazıldı. Sonra o gazeteci kardeşimiz 2014 yılında 17-25 Aralık döneminde özür diledi. Kendisine teşekkür ediyorum. Bana saldıran o gazetelerin köşe yazarlarının bir kısmı beni yakınen tanır. Öyle tanır ki biz 28 Şubat'ta, bunlar inlerine girerken, aslanlar gibi dimdik durduk.
Yanımda türbanlı çalıştıracak kadar özgürlükçü ve antidemokratik uygulamaya tepki göstermiş bir insanım. Aynı şekilde türban meselesinde çok net bir tavır koyan bir insanım. Daha ileri gidiyorum. Akit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak beni aradı, miting yapacaklarını söyledi. "Ne mitingi hocam?" dediğimde "savaşa hayır" dediler. Elbette savaşa hayır mitingi düzenleyeceksiniz, ben gereğini yapacağım" dedim ve bunun gereğini yaptım. Hiç kimse bizim asla ve asla özgürlük anlayışımızı eleştiremez, hele bunlar hiç eleştiremez. Ben ne söylediğimi çok iyi biliyorum."


Türkiye'nin meselesi
İktidarın uyarıları ciddiye almadığını savunan Tekin, "İktidar, uyarıları dikkat almış olsaydı bugün Türkiye Cumhuriyeti, bu kadar güçlü bir ülke kendi topraklarını kaybetmemiş olacaktı" iddiasında bulundu.
 
Haber: Dokuz Sütun

    Pazartesi, 23 Şubat 2015 15:05

Bağlantılı Konular