Devlet kanalı mı çiftlik televizyonu mu?

Gürsel Tekin, TRT'nin son yıllardaki yayınlarının dengede olmadığını ve devlet kanalının bir çiftlik televizyonu haline geldiğini belirterek, "Yargıya başvuracağız" diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Enis Berberoğlu, TBMM CHP grup başkanvekilleri Engin Altay ve Levent Gök ile milletvekilleri, TRT Genel Müdürlüğü Binası önünde basın açıklaması yaparak TRT yayınlarını protesto etti.

"Diğer partiler nerede?"
TRT Genel Müdürlüğü Binası önünde yapılan protestoya ellerinde, "Tavyip Reklam Televizyonu", "Babanızın değil halkın televizyonu", "TRT şaşırma sabrımızı taşırma", "Adil ol TRT" dövizlerini taşıyan CHP'liler adına Genel Sekreter Gürsel Tekin bir basın açıklaması yaptı.

Devlet televizyonun temel amacının dengeleri sağlamak olması gerektiğini söyleyen Tekin, Türkiye'de durumun böyle olmadığını söyledi.
TRT'nin çiftlik televizyonu haline geldiğini belirten Tekin, "76 milyon yurttaşımızın vergileriyle yayın yapan 16 kanalın yöneticileri hukuken de suç işliyorlar fiilen de büyük günah işliyorlar. Benim paramla dün, evvelsi gün, ondan önceki gün baktığınızda AKP il kongrelerini saatlerce veriyorlar. Biliyorsunuz şuanda AKP'nin dışında iki tane siyasi partinin de kongreleri var. Hiç, TRT'de canlı yayın olarak bunları görebildiniz mi? Kimin parasıyla yapıyorsunuz, nasıl yapıyorsunuz?" dedi.
Türkiye'nin temel meselelerinin hiçbirinin TRT'de haber olmadığını dile getiren Tekin, "Bir AKP grup başkanvekili bu sıkıyönetim yasasına, kendilerine göre güvenlik yasası, bize göre sıkıyönetim yasası dediğimiz otoriter, diktatör yasasına, buna kim karşı çıkarsa vatan haini sayılıyor. CHP olarak biz Süleyman Şah Türbesi'nin 8 aydır işgal altında olduğunu defalarca söylememize rağmen, bir gün TRT ekranlarında bunu haber olarak göremedik" diye belirtti.

"Şiddetle kınıyoruz"
Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili yargıya başvuracaklarını belirten Tekin, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Bundan sonra önümüzdeki günlere hazırlık yapıyoruz, tabii ki hem Yüksek Seçim Kurulu'na hem de Cumhuriyet Savcılığı'na TRT'nin bu uygulamalarından dolayı yargıya başvuracağız, şikayet edeceğiz. Bunu da herkesin bilmesini istiyoruz. Burada söylüyoruz, şiddetle de kınıyoruz. Bu uygulama devam ederse, önümüzdeki günlerde daha farklı eylemlerimizde olacak"

Haber: Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Salı, 10 Şubat 2015 10:09

Bağlantılı Konular