CHP TRT'yi protesto etti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Enis Berberoğlu, CHP grup başkan vekilleri Engin Altay ve Levent Gök ile milletvekilleri, TRT Genel Müdürlüğü Binası önünde basın açıklaması yaparak TRT yayınlarını protesto etti.

TRT Genel Müdürlüğü Binası önünde ellerinde, "Babanızın değil halkın televizyonu", "TRT şaşırma sabrımızı taşırma", "Adil ol TRT" dövizlerini taşıyan partiler ve CHP'nin üst düzey kadrosu burada bir basın açıklaması yaptı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yaptığı açıklamada, özellikle son 2 yıldır TRT'nin uygulamalarını yakinen herkesin izlediğini belirterek, "Devlet televizyonları sadece Türkiye de değil, tüm demokratik ülkelere baktığımızda devlet televizyonlarının temel amacı dengeleri oluşturmaktır" dedi.
İngiltere, Almanya, İsveç'teki televizyonları örnek veren Gürsel Tekin, "Baktığımızda oralarda bütün siyasal dengeleri oluşturmak için demokrasinin en vazgeçilmez unsuru olan haber alma özgürlüğünden dolayı devlet televizyonları kurulmuştur. Ama Türkiye'de devlet televizyonu bir çiftlik televizyonu haline getirilmiştir" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Temel meseleler TRT'de haber olmuyor
"76 milyon yurttaşımızın vergileriyle yayın yapan 16 kanalın yöneticileri hukuken de suç işliyorlar filende büyük günah işliyorlar. Yani benim paramla dün, evvelsi gün, ondan önceki gün baktığınızda AKP il kongrelerini saatlerce veriyorlar. Biliyorsunuz şuanda AKP'nin dışında iki tane siyasi partinin de kongreleri var. Hiç, TRT'de canlı yayın olarak bunları görebildiniz mi? Kimin parasıyla yapıyorsunuz, nasıl yapıyorsunuz? Türkiye'nin temel meselelerinin hiçbir tanesi TRT de haber olmuyor. CHP olarak biz Süleyman Şah Türbesi'nin 8 aydır işgal altında olduğunu defalarca söylememize rağmen, bir gün TRT ekranlarında bunu haber olarak göremedik.
"Bu yasaya karşı çıkanlar haindir, ihanet yapıyorlar" diyenlere soruyorum; bu ülkede ihanetçiler, vatan hainleri yolsuzluk yapanlardır. Bu ülkede vatan hainleri, topraklarımızı terör örgütlerine peşkeş çekenlerdir. Bu ülkede vatan hainleri, yolsuzlukların haksızlıkların karşısında suskun kalanlardır, demokratik haklarımızı gasp edenlerdir. Gezi Parkı'nda 9 tane çocuğumuzu hunharca öldürenler vatan hainleridir. Vatan haini arıyorsanız, işte vatan haini bunlardır.


Yargıya başvuracağız
Önümüzdeki günlere hazırlık yapıyoruz, hem Yüksek Seçim Kurulu'na hem de Cumhuriyet Savcılığı'na TRT'nin bu uygulamalarından dolayı yargıya başvuracağız, şikayet edeceğiz. Bunu da herkesin bilmesini istiyoruz. Burada söylüyoruz, şiddetle de kınıyoruz. Bu uygulama devam ederse, daha farklı eylemlerimizde olacak."

Haber: Bizim Gazete

    Salı, 10 Şubat 2015 09:23

Bağlantılı Konular