Tekin: Suriyeliler insanlık dramı yaşıyor

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, ülkelerindeki savaştan kaçarak İstanbul'a yerleşen bazı Suriyelileri, kaldıkları evlerde ziyaret etti.

Fatih'te Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Vefa Semti'ne önceki gün akşam saatlerinde giden Tekin, çocuklara çikolata dağıttı. Ardından bazı evlere giren Tekin, ailelerle sohbet ederek durumları hakkında bilgi aldı. Daha önce dükkan olarak kullanıldığı öğrenilen bir yere giren Tekin, kötü koşullar altından yaşayan Suriyelilerle ilgilendi.

Aileleri ziyareti sırasında konuşan Tekin, şöyle dedi: "Olağanüstü bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu tablo sadece burada değil, İstanbul'da hemen hemen bütün bölgelerde var. Ben aynı zamanda, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Güneydoğu coğrafyasında bu tablonun daha ağırını gördüm. Şanlıurfa'da insanlar barınma imkanı bulamadıkları için hastane koridorlarında sabahlıyorlar. O hastanede kokudan içeri giremiyorsunuz. Burayı birlikte gezdik. İmkanları olmadığı için insanlar, kağıt, lastik ne bulurlarsa ısınmak için yakıyorlar. Bu da olağanüstü bir kirlilik oluşuyor. Çocukların banyo yapma imkanı yok. Bu koşullarda insanlar burada yaşıyor. Bu drama hepimizin bir el atması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda BM'yi de göreve davet ediyorum. insanlar burada çaresiz. Kira ödüyorlar. Elektriği kesilmiş."

Haber: Türkiye'de Yeniçağ

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 07 Şubat 2015 11:50

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica