CHP'li Tekin, Suriyelilerin dramını yerinde tespit etti

Gürsel Tekin, savaş yüzünden Türkiye'ye sığınıp İstanbul'a yerleşen ailelerin yürek burkan evlerinde gördü. İşte o evler ve yaşanan sefalet...

Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafında, Suriye'deki savaştan kaçan aileler yaşıyor. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de ülkelerindeki savaştan kaçarak İstanbul'a yerleşen bazı Suriyelileri, kaldıkları evlerde ziyaret etti. Fatih'te Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Vefa Semti'ne önceki akşam giden Tekin, burada kendisini karşılayan Suriyeli çocuklara çikolata dağıttı. Ardından bazı evlere giren Tekin, ailelerle sohbet ederek durumları hakkında bilgi aldı.

Terk edilmiş binalar...
Daha önce dükkan olarak kullanıldığı öğrenilen bir yere giren Tekin, kötü koşullar altından yaşayan Suriyelilerle ilgilendi. Tekin, "Olağanüstü bir insanlık dramı yaşamyor. Bu tablo sadece burada değü, İstanbul'un hemen hemen bütün bölgelerinde var. Ben aynı zamanda, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Güneydoğu coğrafyasında bu tablonun daha ağırım gördüm. Şanlıurfa'da insanlar barınma imkanı bulamadıkları için hastane koridorlarında sabahlıyorlar. O hastanede kokudan içeri giremiyorsunuz" dedi.

"Banyo yapma imkanı yok"
"İmkanları olmadığı için insanlar, kağıt, lastik ne bulurlarsa ısınmak için yakıyorlar. Bu da olağanüstü bir kirlilik oluşturuyor" diyen CHP'li Tekin şöyle devam etti:" Çocukların banyo yapma imkanı yok. Bu konuda Birleşmiş Mületler'i de göreve davet ediyorum. Çok sayıda insanın hastalıklar dolayısıyla öldüğü ve yeni yeni hastalıkların özellikle çocuklar üzerinde sirayet ettikleri görülüyor."

Haber: Sözcü

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 07 Şubat 2015 11:21

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica