Tekin'den Davutoğlu'na Kaddafi soruları

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde, "böcek" tabir edilen dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili davanın ikinci duruşmasında yaşanan bir gelişme CHP'yi harekete geçirdi.

Duruşmada söz alan sanık polislerden Ahmet Türer, "Bizim Başbakanı dinleme ihtiyacımız yoktu. Her sırrına vakıftık. Başbakan bizi yedi, sekiz kez Libya'ya, dönemin Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'ye gönderdi. Başka devlet başkanları ile de görüşmeye de gittim" dedi.
Bu sözlere dikkat çeken CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Tarafa şunları söyledi: "Bu iddia, görmezden gelinecek bir detay olarak görülmemeli. Bunu söyleyen, hem de mahkeme huzurunda söyleyen dönemin Başbakanı Erdoğan'ın en yakınındaki insanlardan biri, koruma polisi. Şimdi ben şunu öğrenmek istiyorum. Erdoğan hangi amaçla bu polisi Libya'ya, başka bir devlet başkanına gönderiyor.
Mutlaka açığa kavuşturulması gereken bir nokta daha... Bunu da o dönemin Dışişleri Bakanı, bugünün Başbakanı Ahmet Davutoğlu mutlaka yanıtlamalı.. Siz bu ziyaretlerden haberdar mıydınız ? O polis ve yanında kim varsa Libya'ya, Kaddafi'ye ne amaçla gittiler ? O ziyaretlerde neler konuşuldu, neler istenildi yada neler vaat edildi? Diplomasi tarihinde koruma polislerinin devlet başkanlarını ziyaretle görevlendirilmesinin başka bir örneği var mıdır?"


Haber: Taraf

    Cuma, 06 Şubat 2015 09:18

Bağlantılı Konular