"Çete içinde kimler var biliyoruz"


AKP'nin muhalete yönelik algı operasyonu yapması tepki çekti. Muhalefet, Türkiye'nin Taraf'tan öğrendiği, AKP'nin muhalefete karşı algı operasyonu yapmak için özel operasyon birliği kurduğu haberi muhalefetin sert eleştirisine neden oldu. İçinde Erdoğan'ın danışmanları, AKP yöneticileri, reklamcı ve gazetecilerin de bulunduğu operasyon birliğine MİT içinden de bilgi gitmesine tepki gösteren muhalefet, bunu AKP'nin seçim öncesi paniğine bağladı.

Kamuyu da kullanıyorlar
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, konu hakkında Taraf’a şunları söyledi: "Muhalefete özel operasyon birliği zaten vardı. Ekipteki insanların çok ciddi maaşlar karşılığı çalıştığını ve bu maaşların reklam şirketleri tarafından ödendiğini biliyorum. Reklam şirketlerinin gelirlerinin İstanbul Belediyesi tarafından karşılandığını da… Bu tür projeleri için kamu imkanlarını çok kullandılar. Ama şimdi sadece kamu imkanlarını değil, özel şirketleri de kullanıyorlar. Maalesef bir şirkete dolaylı olarak el koydular. AKP medyasını açıp baktığınızda sayfa sayfa hangi şirketin ilanları varsa o şirketi göreceksiniz. O şirketle ilgili CHP olarak geniş çaplı araştırma önergesi veriyoruz. Bu çeteleşme içinde kimlerin olduğunu biliyoruz, kamu imkanlarını nasıl kullandıklarını çok iyi biliyoruz. Özellikle yılda 1.5 -2 milyar dolar reklam gelirlerinin hangi alanlarda kullanıldığını çok iyi biliyoruz. MİT içinde veya başka yerde özel ekip değil ne oluştururlarsa oluştursunlar dünyanın hiçbir yerinde otoriterleşme kimseyi ayakta tutabilmiş değildir. Tarihimizdeki sarayların nasıl yıkıldığını hepimiz biliyoruz."

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise AKP'nin tüm çabasının tek başına iktidar olmak olduğunu söyledi.

Halaçoğlu şöyle dedi: "Şimdiki cumhurbaşkanı, Başbakanlığı döneminde 7 haziran seçimleri için MHP’ye karşı bir kampanya başlatacağını ilan etmişti, MİT’in de bir operasyon yapacağı belirtilmişti. O dönemde genel başkanımız Bahçeli, MİT’in böyle bir operasyon yapmak üzere Başbakan tarafından görevlendirildiğine yönelik açıklamada bulunmuştu. Biz bunu yeni görmüyoruz. Daha önceki seçim döneminde de MHP'ye, CHP'ye karşı böyle bir operasyon yapılmıştı. Medya aracılığıyla bir takım yıpratma ve algı operasyonları yapıyorlar. Bunların vatanı milleti düşünmedikleri veya gelecekteki büyük Türkiye’yi düşünmedikleri ortada. Muhtemeldir ki cumhurbaşkanı bir takım anketler yaptırıyor. Anketlerde kendilerinin düşük çıktığını MHP’nin kendi umduklarının üstünde bir seviyeye çıktığını görüyor.

Bunun için de MHP'nin yolunu kesmesi gerekiyor. Zira sürekli olarak hayalini kurduğu başkanlık sistemine geçmek ancak anayasa değişikliği ile mümkün olabilir. AKP tek başına iktidar olmak istiyor çünkü yolsuzluk ve Yüce Divan'dan korkuyor. İktidar olunca bundan kurtulacağını sanıyor. O nedenle önümüzdeki seçim ne yapıp edip iktidar olmak zorunda. İktidar olmazsa ya Yüce Divana giderler ya da yurt dışına."


Haber: Taraf

    Çarşamba, 04 Şubat 2015 10:10

Bağlantılı Konular