Kısıklı'dan Çamlıca'ya Erdoğan için VIP tünel

CHP'li Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kısıklı'daki konutu ile Çamlıca Camisi arasına bir VIP tünel yapıldığını söyledi. Tekin, bu iddiaları ile ilgili bugün Meclis'e bir soru önergesi verecek.

CHP Genel Sektereteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, YURT Gazetesine gündemi değiştirecek açıklamalarda bulundu. Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istanbul Kısıklı'daki evi ile Çamlıca Camisi arasında bir VIP tünel yapılacağı iddiasını dile getirdi. Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan CHP'li Tekin, VIP tünel iddialarını yaklaşık 3-4 aydır takip ettiğini ifade ederek, "Bu iddiaları şimdi daha somut bir hale getirdiğimiz için kamuoyu ile paylaşıyoruz" dedi. Tekin ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Etimesgut'taki askeri havaalanı arasına da bir tünel yaptırmayı planladığını da sözlerine ekledi.
Tekin'in YURT gazetesine verdiği yanıtlar şöyle:

İddianızla ilgili olarak AKP tarafından bugüne kadar size gelmiş olan herhangi bir açıklama var mı?
Bu tarz iddilarla ilgili olarak AKP'nin toptan redçi tavırları var. Bugüne kadar benim açıkladığım belge ve bilgilerle ilgili şöyle bir küçük hatırlatma yapmak istiyorum. Birincisi 3. köprüyle ilgili. Türkiye ilk kez '3. Köprü projesini' benden duydu.
Bunun üzerine dönemin Başbakanı Erdoğan çıktı 'İftiracı' dedi bana. Şimdi iftira olup olmadığı yapılanlarla tescillenmiş oldu. İkincisi; tarihi yarımadadaki ucube kuleleri ilk kez Türkiye'ye tanıtan kişi de benim. Ben bunu tanıtırken de buranın aslında tarihi yarımadanın siluetini bozan ucube bir yapı olduğunu ama ne yazık ki burada çok sayıda AKP'li Milletvekili çocuklarının evlerinin olduğunu söyledim.
O dönem de yine aynı başbakan çıktı 'iftiracı' dedi. Sonradan ortaya çıktı ki burada bakanları da dahil olmak üzere çok sayıda AKP'liye ait tapulu yerleri var.
Üçüncüsü dinleme skandalları ile ilgili. O dönem çıkıp denildi ki CHP ve MHP'li vekiller başta olmak üzere çok sayıda insan dinleniyor. Bunun üzerine ben bir soru önergesi verdim ve dedim ki; "CHP'yi dinlemenin size bir faydası yok, aslında bir zaman kaybıdır. Yani şimdi Sayın Kılıçdaroğlu'nun neyini dinleyeceksiniz ki; ihale pazarlamaz, kupon arsa satışı yapmaz ama siz dinleniyorsunuz."


Bir tünel de Kaçak Saray'dan

Peki bu iddialarla ilgili neden bu kadar beklediniz?
Nasıl dinlendikleri ilgili de 2012'de 5 soruluk bir soru önergesi hazırlayarak Meclis'e sundum. Hemen bir bakanları çıktı bana iftiracı dedi. Bunlar bizi karıştırmak istiyorlar, işte klasik CHP, iftiracılar falan filan... Şimdi bunun altını çizerek söylemek istiyorum. Hayatta en kötü şey iftira atmaktır. Olmamış bir şeyi olmuş gibi yansıtmaktır. Bundan dolayıdır ki 3 aydır somutlaştırmak için uğraştım.
Özlellikle plan değişikliğiyle ilgili belgeler bunun kanıtıdır. Ankara kulislerinde bir tartışma daha var. Bu tartışmalarda da deniliyor ki; "Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Etimesgut'taki askeri havaalanı arasında bir alt geçidin yani tünelin daha yapılacağı..."


Bu konu ile ilgili elinizde herhangi bir belge ya da bilgi var mı?
Bunun ne kadarının doğru olup olmadığını elimizde herhangi bir belge, bilgi olmadığı için kanıtlayacak durumda değiliz. Ama yarın (bugün) bir soru önergesiyle özellikle Kısıklı'daki villalar ile Çamlıca tepesindeki cami arasında niçin bu tünellere ihtiyaç duyulduğunu, yapılacak tiineleri hangi gerekçelerle yapacaklarını kendilerine soracağız. Şimdi Ankaralının İstanbullunun çığ gibi büyüyen trafik sorununda bir metre de olsa yeni bir metroya ihityaç duyulduğu bir dönemde, bu tünellerin hangi gerekçelerle yaptıldığını çıkıp 'nazik bir dille' açıklarlar. Umut ediyoruz ki geçmiş dönemlerde olduğu gibi çıkp 'iftiracı, yalancı' demezler. Daha önce ortaya çıkardıklarımızla ilgili 3 tane somut örnek gösterdim ama 50 tane daha gösterebilirim.
Tünelin planları ise, 2014 yılının kasını ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yapılan oturumda kabul edilmiş, planlanan yaklaşık 1.5 kilometrelik tünel inşaatına CHP'li meclis üyeleri itiraz etmişti.


Haber: Yurt Gazetesi

    Pazartesi, 26 Ocak 2015 14:33

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica