241 çocuk için yürüdüler

CHP İstanbul Gençlik Kolları, AKP döneminde çoğunluğu çocuk olan 241 kişinin kolluk kuvvetleri tarafından vurularak öldürülmesini dün Taksim'den, Galatasaray Lisesi önüne yaptığı yürüyüşle protesto etti.

İstiklal Caddesi'ndeki eski CHP Beyoğlu ilçe binası önünde toplanan CHP'li gençler, ellerinde kırmızı ve beyaz balonlarla, öldürülen çocukların resimlerini taşıyarak "Katil devlet hesap verecek", "15'inde bir fidan, Berkin Elvan", "Berkin'in katili AKP'nin polisi" sloganları attı. Kol kola Galatasaray'a kadar yürüyen CHP'li gençlerin yürüyüşüne CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Beyoğlu İlçe Başkanı Muharrem Bulut, Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ve milletvekili aday adayları ile çok sayıda partili katıldı.
Burada basın açıklamasını okuyan İrfan İnanç Yıldız, 2009 yılında Küçükçekmece'de İETT otobüsüne atılan molotofkokteyli sonucu 19 yaşındaki Serap Eser'in katilinin MİT mensubu çıktığını anımsatarak "AKP'nin temel özelliklerinden biri gençlere ve kadınlara yönelik saldırgan politikadır.
2004'te ayağında terlikleriyle evinin önünde öldürülen Uğur Kaymaz ile Gezi olayları sırasında eve ekmek almaya çıkan 14 yaşındaki Berkin'in vurulup öldürülmesi arasında geçen sürede AKP'nin çocuk avı politikasında hiçbir değişiklik olmadı.
Uğur Kaymaz davası başta olmak üzere çocuk cinayetlerinin hemen hepsinin ya cezasız bırakıldığını veya ödül gibi cezalarla sonuçlandırıldığını gördük"
dedi.

Ölen çocukların ırkı yok
Ölen çocukların kimliği, dili, dini ve ırkı olmadığını anlatan Tanrıkulu da "Bu iktidar döneminde büyük çoğunluğu çocuk olmak üzere 241 kişi öldürüldü. Son 1 ayda 4'ü çocuk 6 kişi öldürüldü. Hiçbirinin faili yok. Ama onların emrini veren Erdoğan ve Davutoğlu'dur. Onların elinde çocuk kanı var. Elbet bir gün hesap sorulacaktır" ifadelerini kullandı.
Tekin ise ilk kez bir faili meçhul olayını bir bakanın itiraf ettiğini vurgulayarak şunları söyledi: "241 insanın faili AKP iktidarıdır. Herhangi bir demokratik ülkede bir başbakan (Tayyip Erdoğan dönemi) "Benim polislerim destan yazdı" diyorsa katliamın merkezi orasıdır. Polis kardeşlerimize de sesleniyorum; gelin iktidarların kirli bahçesi olmaktan vazgeçin. 80'lerde ve 90'larda polisler iktidarların kirli bahçesi olarak kullanıldı. Buna karşı duruş sergileyin."

Haber: Cumhuriyet

    Pazartesi, 26 Ocak 2015 14:00

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica