"Önümüzdeki seçimde AKP iktidarı gidecek!"

Türkiye'nin sorunlar yumağına döndüğünü söyleyen Tekin, "AKP korktuğu için masayı yıkmakla meşgul" dedi ve ekledi: Sararan armut dalda durmaz.

Türkiye'nin hiçbir noktasında heyecan yaşanmasa da, dört buçuk ay sonra genel seçimler var. Her biri ülkenin kaderini belirleyecek nitelikteki sorunlar çözüm bekliyor: Terör, bölünme endişeleri, özgürlükler, eğitim ve yolsuzluklar... Peki Türkiye'nin ana muhalefet partisi bunlarla baş etmeye hazır mı?

Özlem Gürses'e konuşan Gürsel Tekin, "AKP medyası, CHP'yi itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Partinin hiçbir organında çatışma yok" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'le İstanbul'da bir araya geldik, çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte o röportaj:

Türkiye'nin sizce en kritik sorunu hangisi?
Korku ve huzursuzluk. Uzun yıllardır siyasette olan bir insanım, her dönemi yaşadım, 12 Eylül dahil olmak üzere... Ama şunu duymamıştım, "Ne oluyor, ne olacak, bu işin sonu nereye varacak?" Herkes bu soruyu soruyor, sokakta, vapurda, kahvede herkesin gelecekle ilgili büyük kaygıları var.

Ama o insanlar hâlâ oyunu AKP'ye veriyor...
2001 krizi Türkiye'de çok ciddi tahribat yarattı. Kemal Derviş ve arkadaşlarının hazırlamış olduğu yeni ekonomik paket çok hızlı bir şekilde iyileşmeye doğru gidiyordu. Ne olduysa oldu, bir el erken seçim için düğmeye bastı, AKP iktidar oldu. AKP'nin 1. ve 2. döneminde ekonomi iyi gidince 3. dönemden itibaren yardımlar çok yaygınlaştı.

Bu mu oy alma sebebi?
Milyonlarca insanımız alıyor bu yardımları. 2005'ten itibaren AKP politikaları hem tarımı, hem de hayvancılığı bitirdi. Bu insanlar artık sadece aylık 300 lira sosyal yardımla hayatta kalıyor. Şimdi bu insanlar, ayda aldığı 300 lirayı mı düşünecek, yoksa siyasetçilerin çaldığı 300 milyarı mı düşünecek? Son birkaç araştırmaya baktığımızda AKP seçmeninin yüzde 17'si isteyerek oy vermiyor.

Türkiye'yi kim yönetiyor?
Sayın Davutoğlu yönetmiyor, o tayin oldu. Sayın Cumhurbaşkanı ise her şey: Başbakan, bakan, genel müdür, daire müdürü, emniyet müdürü, yargıç...

Sayın Davutoğlu, "Yolsuzluk yapan oğlum da olsa kolunu keserim" dedi ama komisyondan aklama karan çıktı.
Davutoğlu'nu tayin edenler o sözlerden sonra onunla görüşmeyi kesti. Çünkü bu münferit bir yolsuzluk değil son derece profesyonel organize edilmiş.
Bakanlar Kurulu'nun üçte biri Türkiye'yi soymakla meşgul.
Onun tepesi, tepelerin tepesi var. Her şey profesyonelce yürüyor ama devletin bir eli geliyor "Ya yeter kardeşim" deyip 17 Aralık'ı yapıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı "Bu bir darbe girişimidir" diyor.
Dünyanın her yerinde hırsızlık yapan iktidarları düşürürler. Bunu diyorsa doğru. Tüm gelişmiş ülkelerde bunun çok daha altında yolsuzluklarda bile hükümet düşer. Zaten bu boyutta bir yolsuzluk dünyanın başka hiçbir ülkesinde olmuş değil.Kaçak Saray yapılınca vatandaşlar durumu fark etti.

Saraya gitmediniz, gitmeyi düşünmüyor musunuz?
İktidar olunca gideceğiz. Orası şu an Başbakanlığa ait. Sayın Kılıçdaroğlu Başbakan seçildiğinde tasarruf kendisine aittir. ODTÜ'ye verebilir ya da Anadolu'daki mazlumların kalacağı bir otel, aşevi filan da olabilir.

Şeffaflık paketi açıklandı. Yasada imar maddesi mi var?
Evet, zaten asıl amaç Kaçak Saray'ın meşrulaştırılması. Biliyorsunuz, yargı kararı var ve normal koşullarda o sarayın mühürlenmiş olması lazım.
Bundan kurtulmanın tek yolu imar affı... İmar affıyla bu sarayı da aklayacaklar, kurtaracaklar.

Fıtratlar ülkesi olduk

Sizce Türkiye'nin bir Kürt sorunu var mı?
Elbette var. Alevi sorunu da var. Demokrasi, özgürlük, kadın-erkek eşitliği sorunu var. Sorunlar yumağı adeta... Ama bu sorunları demokrasiye inanmayan, özgürlüklere inanmayan bir iktidarın çözmesi mümkün değildir. Öyle bir duruma getirdiler ki ülkeyi, bir tabaka var, sadece onlar "fırsatlar ülkesinde" yaşıyor, onların dışındakilerin hepsi "fıtratlar ülkesinde" yaşıyor. Madencidir ölebilir, kadındır öldürülebilir.

Sayın Kılıçdaroğlu CHP ile ilgili ne yapmak istiyor?
Sayın Kılıçdaroğlu'nun bütün uğraşı daha refah içinde, daha demokratik, daha özgürlükçü bir Türkiye ve iktidarı yakalamış bir CHP... Her gün 17 saat mesaisini buna harcıyor.

Seçime 4 buçuk ay kaldı. Türkiye neyi oylayacak?
Son 5 yıldır yolsuzluk, terör örgütleriyle ilişkiler dahil olmak üzere pek çok olaya bulaşıldı. AKP, bundan dolayı oluşan korkuyu bertaraf etmek için sürekli baskı oluşturmak ve toplumu korkutmakla meşgul. Aslında iktidar mensupları bizden daha fazla korkuyor. Mesela bir lokantada yiyip içiyorsunuz, hesabı vermemek için masayı devireceksiniz, iktidar da şu an masayı devirmekle meşgul. Sararan armut dalda durmaz. Çürüyen bir iktidar var.

CHP bu seçim sürecinde Türkiye'ye ne anlatacak?
Kampanyamız hazır. Birinci önceliğimiz ekonomi; büyüyen Türkiye, eşit paylaşan bir Türkiye. Borç batağına batmış 42 milyon vatandaşımıza ilaç olacak projeler hazırladık. 2015'te bir iktidar değişimi var.

Bu kadar eminsiniz?
Evet, çok eminim. Bu hem Türkiye'nin, hem de AKP'nin lehine olacak.

Haber: Sözcü

    Perşembe, 22 Ocak 2015 09:25

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica