İlk yolsuzluk ihbarcısı Tekin oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, kamuda şeffaflık paketi kapsamında yolsuzluğu ihbar eden memurların ödüllendirileceğine ilişkin açıklamalarının ardından, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, ihbarda bulunacağını bildirdi.

Tekin, Davutoğlu'nun açıklamalarını "Hükümet şeffaflıktan bahsediyor ama rüşvet yolsuzlukla suçlanan dört eski bakanın da yargılanmasını engelliyor. Memuru ispiyoncu yapıyor" sözleriyle eleştirdi.

Tekin, "Ödül de beklemiyorum. Gereğini yapsın; yurtdışından, 87 farklı işlemde euro olarak kaynağı belli olmayan para transferinin yapıldığı belirtilmektedir. Bu paraların ilgili bankalar tarafından Maliye'ye hiçbir vergi beyanının yapılmadığı ve haksız kazanç elde edildiği belirtiliyor. İhbarda bulunan kişinin adı Şeref Dereci. İhbar edilenlerin isimleri ise Reza Zarraf, Adem Gelgeç ve Vıvadı Badalov'dur. Şikayete konu olan firmaların isimleri ise Cihan Kıymetli Madenler, Deniz Kıymetli Madenler, Kapital Kıymetli Madenler" ifadesini kullandı.

"Sonuç alınamadı"
Tekin, Dereci'nin, ihbarın üzerinden 11 ay geçmesine karşın sonuç alınamadığını içeren bir mektubu Başbakan'a gönderdiğini, 405 sayfadan oluşan hesap ekstreleri ve banka hareketlerini Maliye Bakanlığı'na teslim ettiğini söyledi. Tekin, şikayetçinin ifadesinin alınmasının ardından savcının da görevden alındığına işaret etti.
 

Haber: Milliyet

    Cuma, 16 Ocak 2015 09:15

Bağlantılı Konular