Gürsel Tekin: O tapeler silinemez

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, basın mensuplarının sorulanın yanıtladı.

"Dört eski bakanın Yüce Divan'a gitmemesi oylandı. Burada, bakanlar ve çocukları arasındaki tapelerin silinmesi yönünde bir oylama da kabul edildi. Bununla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz" sorusuna Tekin, "Bunlar silinemez. Bunu herkesin çok iyi bilmesi lazım. O suç unsurları, bütün tapeler devletin arşivinde, kaydında olan unsurlardır. Bunları böyle işte 'paralel yapıydı, darbeydi, şuydu,

buydu' diye geçiştirmek mümkün değildir. Bunların hepsi suç unsurları olduğu için, iktidar eliyle bugün edilebilir ama devletin hafızasında hep kalacaktır" yanıtını verdi.
"Mahkemenin karar verebileceği bir konuda tapelerin silinmesine karar vermek hukuksuzluk değil midir?" sorusu üzerine Tekin, "Kesinlikle... Komisyonun böyle bir görevi olmadığı gibi, kendi vicdanlarım da kanatarak, kendi Başbakanlarını da zor durumda bırakarak karar almışlardır. Sayın Başbakanın çok net ifadesi vardı; 'Babamın oğlu da olsa kolunu keserim' demişti. Bu şu demekti; bu bakanların Yüce Divana gideceği işaretiydi. Görüyoruz ki Sayın Başbakan kol kesemedi, herhalde kol böreği kesecek" dedi. "Bir iktidarın bakanlar kurulunun üçte biri devleti soymayla meşgul olmuş" ifadesini kullanan Tekin, bütün bu belgeleri komisyon kararıyla yok etmenin mümkün olamayacağım, bunun milletin de devletin de hafızasında kayıtlı olduğunu söyledi. Tekin, bu uygulamaların altında suçluluk psikolojisinin yattığını savundu.

Haber: Milliyet

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 07 Ocak 2015 10:07

Bağlantılı Konular