Tekin: Haşim Kılıç'ın sözleri ihbar kabul edilmeli

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de Haşim Kılıç'ın sözlerini değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Sözcü gazetesinden Saygı öztürk'e konuştu. Kılıç, gündemle ilgili başvuruların Anayasa Mahkemesinin resmi internet sayfasında açıklanması uygulamasına son verilmesine ilişkin olarak. "Mahkemenin gündeminin açıklanmasıyla birlikte, üyelerimiz üzerinde müthiş bir baskı kurulmaya çalışılıyor. Bu durumdan mahkemenin üyeleri de alabildiğine rahatsız. İşte, bunun için üyelerin üzerinde baskı kurulmamasını sağlamak için hangi konunun gündeme alındığını artık internette duyurmama kararı aldık" dedi. Kılıç, seçim barajı konusunun da kısa sürede ele alınacağını söyledi.
Tekin Kılıç'ın 13 Mart'ta emekli olacağını belirterek, "Yapılan baskıları anlatmak için emekli olmayı beklemesin" dedi. Haşim Kılıç'ın sözlerini bir isyan, bir çığlık ve bir haykırış olarak nitelendirdiğini ifade eden Tekin, "İktidar, mafyatik yöntemler kullanarak, sadece AYM'yi değil, tüm mahkemeleri baskı altına alıyor" dedi.
"AKP iktidarı, Anayasa Mahkemesi'ni baskı yaparak kendisine bağımlı kılmaya çalışıyor. Böylece ihtiyacına yönelik kararlar çıkartmak istiyor. Bu kabul edilemez bir tutumdur" ifadesini kullanan Tekin, şöyle dedi: "Mahkeme, öyle bir baskı altında ki; gündemini internet sitesine koymaktan çekinir hale gelmiş... İktidarın en büyük korkusu, 12 Eylül faşist cuntasının anayasaya koyduğu yüzde onluk seçim barajının kalkması. Bu yüzden, AYM üyelerine baskı yaparak, barajın kaldırılmasını engellemeye çalışıyorlar." Savcılara da çağrıda bulunan Tekin, "Buradan tüm Cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunuyorum. Haşim Kılıç'ın sözleri ihbar kabul edilmeli ve mahkemeye baskı yapanlar hakkında derhal soruşturma açılmalıdır ki Sayın Kılıç'ın sözleri de aslında Cumhuriyet savcılarına açık bir ihbardır... Savcılar gereğini yapmalıdır" dedi.

Haber: Türkiye'de Yeniçağ

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 03 Ocak 2015 11:04

Bağlantılı Konular