CHP'li Tekin, Kılıç'ın "Baskı var" sözleri için savcılara çağrı yaptı

Sözcü'nün haberi Ankara'ya bomba gibi düştü. Gürsel Tekin, AYM Başkanı Kılıç'ın açıklamalarının araştırılmasını istedi...

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, Sözcü'ye konuştu, "Üyelerimize baskı yapılıyor" dedi. Bu sözler gazetenin dünkü manşetinde yer aldı, Ankara'da büyük yankı uyandırdı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Anayasa Mahkemesi Başkam Haşim Kılıç'a, "Yapılan baskılan anlatmak için emekli olmayı beklemeyin", savcılara da "Haşim Kılıç'ın sözleri ihbar kabul edilmeli ve mahkemeye baskı yapanlar hakkında derhal soruşturma açılmalıdır" çağrısı yaptı. Tekin, Kılıç'ın 13 Mart'ta emekli olacağım hatırlattı. Haşim Kılıç'ın sözlerim bir isyan, bir çığlık ve bir haykırış olarak nitelendirdiğini ifade eden Tekin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

AKP, mafya gibi davranıyor
İktidar, mafyatik yöntemler kullanarak, sadece AYM'yi değil, tüm mahkemeleri baskı altına alıyor. AKP, AYM'ye baskı yaparak kendisine bağımlı kılmaya çalışıyor. Bu kabul edilemez bir tutumdur. İktidarın en büyük korkusu, 12 Eylül faşist cuntasının anayasaya koyduğu yüzde onluk seçim barajının kalkması... Bu faşist yasa orada durduğu sürece, iktidarlarını garanti olarak görüyorlar. Bu yüzden, AYM'ye baskı yaparak, barajın kaldırılmasını engellemeye çalışıyorlar."

Haber: Sözcü

    Cumartesi, 03 Ocak 2015 11:19

Bağlantılı Konular