"AKP'nin yarısı kolsuz gezerdi"

CHP Genel Sekreteri Tekin, AKP'deki yolsuzluk iddialarına dair Davutoğlu'na çağrıda bulundu ve "Yolsuzluk ve pişmanlık yasası hazırlayalım" dedi. Tekin, "Kol kesmeye kalkışırsanız, AKP'nin yarısı kolsuz gezecek" diye konuştu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, adı yolsuzluğa karışan 4 bakandan dolayı rahatsızlık duyduğu iddia edilen Başbakan Davutoğlu'na "Gelin önce kapsamlı bir yolsuzluk yasası çıkaralım, ardından bir de pişmanlık yasası. Yolsuzluk yapanı sadece afişe edelim, ceza da vermeyelim" çağrısı yaptı.

2015 seçimlerinde seçmenin karşısına net çözümlerle çıkacaklarını belirten Tekin, "Önce CHP'ye oy verelim, ardından Türkiye'yi kurtaralım" dedi.

2014 Türkiye için acılı ve zor bir yıldı. CHP olarak geçtiğimiz yılı nasıl değerlendiriyorsunuz?
2014 analizini yaparken geçmişe da bakmak lazım. AKP'nin son yıllarına baktığımızda çok dramatik yıllar olmuştur. Çok ciddi acılar yaşadık. En sıcağı Gezi direnişinde kaybettiğimiz çocuklarımız. Yine küresel dünyanın iktidara dayattığı politikalar yüzünden Ortadoğu'da kaybettiğimiz insanlar, İslam coğrafyasında 5 milyon insan öldü. Suriye meselesine baktığımızda 100'ün üstünde kayıp verdik. Uçağımız düştü, iki pilotumuz şehit oldu. Daha önemlisi, 2005 yılındaki Avrupa Birliği süreci ile beraber demokrasi, özgürlük gibi kavramların daha gelişeceğini düşünürken tam tersi eski kazanımlarımızı da teker teker kaybetmeye başladık. Hatta neredeyse 12 Eylül'ü andıran o yasakçı döneme geldik. Kısa süreli bir AKP geçmişine baktığımızda 3Y ile yola çıktılar. Bir siyasi partinin tüzüğü onun namusudur. 'Yasakları kaldıracağım, yoksulluğu bitireceğim, yolsuzluğu tarihe gömeceğim' dediler. Geldiğimiz noktaya bakın, en yasakçı Türkiye olduk. Yoksulluk desen kimileri zengin olmuş uçmuş kimileri ise iyice yoksullaşmış.
Yoksullukla birlikte intihar vakaları ve suç oranı da iyice artmıştır. Profesyonel hırsızlık nasıl yapılır bunu gördük. 2014'de çok ciddi yolsuzluklar yapıldı. Bir Bakanlar Kurulu düşünün, üçte biri soymakla meşgul.


"Kimse Yüce Divan beklemesin"

Meclis Komisyonu'ndan 5 Ocak'ta çıkacak kararda 4 bakana Yüce Divan yolu çıkar mı?
Konuyla ilgili Erdoğan darbe dedi. Darbe yapıyorlardı demek, bunlar Yüce Divan'a gitmeyecek demektir. Atanmış bir Başbakan var. Kriter olarak da paralel yapıyla iyi mücadele etmesi gösterildi. Ülkeyi iyi yönetir mi, yönetmez mi bakılmadı. Davutoğlu her şeye rağmen bu yolsuzluklardan bir nebze olsun rahatsızlık duyuyorlar.

Direk bulaşmamışlar ama tavır da koymamışlar. Bu rahatsızlıktan dolayı çıktı, 'Hırsızlık yapanın kolunu keserim' dedi. Kesemedi. Kaldı ki kol kesmeyle olacak işler değildir. Kol kesmeye kalkışırsanız, AKP'nin yarısı kolsuz gezecek. Neden Yüce Divan'a göndermiyorlar? Eğer birileri Yüce Divan'a giderse, Erdoğan'ı mahcup etmiş olacaklar. O yüzden kimse Yüce Divan beklemesin.


Davutoğlu, Arınç ve Çiçek'in bu yolsuzluk iddialarından rahatsız olduğunu dile getirdiniz. CHP olarak çağrınız var mı?
Buradan Davutoğlu ve çevresindeki rahatsız kesime sesleniyorum, size bir önerimiz var. Gelin kapsamlı bir yolsuzluk yasası çıkaralım. Öyle bir yasa çıkaralım ki hiç kimsenin size 1725 Aralık ve benzer konularda soru sormasına gerek kalmasın. Sonra dönelim, 'Bizimkiler bu işe çok bulaşmış, işin içinden çıkamıyoruz' diyorsanız, onun için de pişmanlık yasası çıkaralım. Pişmanlık yasasında, yolsuzluk yapan kim varsa sadece afişe edelim, ceza da vermeyelim. Çok basit Davutoğlu, seni de kurtaralım. CHP olarak biz arkanda olacağız.

Tarih CHP'yi hep haklı çıkardı

CHP ile ilgili toplumda "İktidara gelirse devleti yönetemez" "Bu konuda görüşü nedir, bilmiyoruz" gibi olumsuz düşünceler var. 2015 yılında bu düşünceleri nasıl değiştireceksiniz?
CHP ne dediyse tarih hep CHP'yi doğru çıkarmıştır. Ekonomi, dış politika, işsizlikle, yoksullukla ilgili.. 90'lı yıllarda bankaların battığı dönem, ilk CHP'li bir siyasetçi bütün bu ekonomik gidişe isyan ediyor. Deniz Baykal, 'Bakkal açar gibi banka açamazsınız, bu sistem bizi batırır' dedi. Baykal haklı çıktı ve bankalar battı. Bunun sonucunda vatandaşa yüklenen para 150 milyar dolar oldu. Dış politika konusunda 1 Mart tezkeresi. CHP adeta AKP'nin tüm çabalarına rağmen kendini kalkan yaptı.
Kılıçdaroğlu bu konularla ilgili hazırlanmış raporları Davutoğlu'na göndermişti. O raporlara bakmış olsaydı, Suriye, Irak meseleleri de dahil olmak üzere bu kadar madara olunmayacaktı. Şimdi Mısır'da Sisi'ye yanaşmaya çalışıyorlar. Yakında Suriye'yle tekrar kardeş olurlarsa sakın şaşırmayın.


"Arınç'a acıyorum"

Bülent Arınç'ın, "Benim üzerimden bir operasyon mu yapıldı" diye bir konuşması var. Arınç Suikastı için Kozmik Oda'ya girdiler. Yıllar sonra Arınç, bu konuda kendisinin kullanıldığına dair kuşkularının olduğunu söylüyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Arınç'a acıyorum. Siz taşeron olduğunuz için sayın Arınç, birçok şeyin farkında değilsiniz. Sayın Arınç, 90'lı yıllarda her cuma Beyazıt Meydanı'na gelirdiniz. Nedendi o? Niye Beyazıt'ta binlerce insanı kullandınız? Siz değil miydiniz tekbirle istanbul'u inleten? Gerekçeniz Körfez kriziydi. O gün Ortadoğu'da bir tane Müslümanın burnu kanamadı. Sizin iktidarınızda Ortadoğu'da 5 milyon insan öldü. 5 milyon insan da darmadağın oldu. Efendim "ben kullanıldım" diyor. Biz kime emanet etmişiz kendimizi?
Biz de bizi koruduklarını zannederdik. Zavallı iktidar. Sizin bağırsaklarınıza girmişler sizin haberiniz yok. Başbakan aldatıyor, bakan yanıltılıyor. Bir ihanet çemberi ile gidiyor. Korumaya muhtaç haldelerse biz onlara sahip çıkarız.


AKP'li seçmenlere bir çağrınız var mı?
2015 seçimleri klasik bir seçim olmayacak. Ben AKP'li seçmenlere "'gelin Türkiye'nin kaderini birlikte çizelim" diyorum. Bunun için yapılması gereken şey 76 milyon insanın bütünlüğünü sağlayabilecek, demokrasi konusunda kendini test etmiş bir siyasi parti olan CHP ile yola devam etmektir.

Yoksulluk varsa yolsuzluk vardır

2015 seçimlerinde CHP, seçmenin karşısına nasıl çıkacak?
Türkiye ekonomisinin önü Ortadoğu'da açıktır. CHP 6 ayda Ortadoğu'daki kötü ilişkilerin tümünü çözebilecek kapasitededir. Eğer bir ülkede yoksulluk varsa mutlaka yolsuzluk da vardır. Bu ülkenin temel problemi yolsuzluktur. Yolsuzluk çözülürse yoksulluk da çözülür. Bir ülkede yılda 30 milyar dolar yolsuzluk bütçesi varsa, yoksulluktan kurtulamazsınız. CHP olarak en önemli söylemlerimizden biri, yolsuzluk yoksulluk getirir olacak. Diyanet İşleri Başkanı'nı da Anayasa Mahkemesi başkanı gibi görelim. Vicdanlı bir din adamı da seçin. Benim vicdanlı bir din adamım var: Fuat Hoca (Dolmabahçe Camisi müezzini Fuat Yıldırım). İnşallah CHP iktidarında Fuat Hoca Diyanet İşleri Başkanı olacak. Anadolu'da şu an 20- 25 ilde her an konkordato ilan edilmek üzere. Tek geçim kaynakları üniversiteler. Yeraltı zenginliklerimiz gerçekten çok önemli ama doğayı yok sayan bir anlayışla değil, gerçekten üretime katkı sunacak bir anlayışla.
CHP döneminde özellikle zenginliklerin tamamı yaşamın bir parçası olacaktır. Evrensel solda olduğu gibi bizim odak noktamız da insan olacaktır.


AKP'li vekil kitabında Kılıçdaroğlu'nu yazdı
Tabloyu karamsar hale getirdiler. Ama CHP bunu kısa sürede çözecek. Halen AKP'nin içinde bir paralel var. Fuat Avni gibi. CHP kadrosu yok diyenlere anlam veremiyorum. Bir şu an yönetenlere bakın bir de bizim arkadaşlarımıza bakın. Az gelişmiş ülkelerde başbakan olmak cumhurbaşkanı olmak kolaydır ama Kemal Kılıçdaroğlu gibi hesap uzmanı olmak çok zordur.
Mazisi tertemiz CHP'nin. Eski genel başkanların hepsinin ortak bir yönü var. Haramdan ve yolsuzluktan uzak genel başkanlar. Kemal Kılıçdaroğlu'na SSK'ya 70 tane akrabasını soktu dediler. Kılıçdaroğlu aslanlar gibi çıktı 7 tane bile yok dedi.
Özür dile Davutoğlu. Kılıçdaroğlu'nu tanımak istiyorsan kendi iki milletvekilinden öğren. Biri profesör. Devlet 30 yıldır Kılıçdaroğlu'nun bir şeyini bulamadı.
Sen hiç uğraşma. Bir AKP'li milletvekili, kitap yazdığını ve 25 sayfasını Kemal Kılıçdaroğlu'na ayırdığını söyledi. Bürokratik yaşamında Kılıçdaroğlu kadar temiz bir siyasetçi görmediğini söylüyor. Kitap yakında raflarda olur. İnşallah kitabı Davutoğlu'na da yollayacaklar.


Haber: Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Salı, 30 Aralık 2014 10:53

Bağlantılı Konular