Kiziroğlu'nun telif hakkı Gürsel Tekin'de

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim şarkısı "Kiziroğlu Mustafa Bey"in telif haklarının CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'de olduğu ortaya çıktı.

Şarkının telifini dokuz ay önce iki yıllığına bedelsiz olarak alan Tekin, "Davutoğlu için uyarlandığını görünce şoke oldum, şaşırdım. Şarkının sahipleri herhalde hukuki yoldan haklarını arayacaklardır" dedi. Şarkıyı yolsuzluklara dikkat çeken bir şekilde seçim meydanlarında kullanacaklarını belirten Tekin "Biz onu farklı bir şekilde "çalan kim çırpan kim" versiyonuyla yapacağız"diye konuştu.
"Kiziroğlu Mustafa Bey" şarkısı Ayna grubu tarafından Başbakan Davutoğlu'nun seçimde kullanması için "Davutoğlu Ahmet Hoca" olarak uyarlandı.
Şarkının bestesi Murat Çobanoğlu'na sözleri ise Köroğlu'na ait. Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) kayıtlarında ise Çobanoğlu şarkının derleyicisi olarak görünüyor. Bu durumda da aileye telif ödenmesini zorunlu kılıyor.
Taraf'a konuşan Murat Çobanoğlu'nun torunu Tolga Çobanoğlu şarkının bestecisi olarak dedesinin görünmesi için MESAM'a başvurduklannı ve şarkının kendilerine ait olduğunu ispatlayan 1965 tarihli plak gibi delileri kuruma sunduklarım anlattı. Başbakan'ın şarkıyı kullanırken kendilerinden izin almadığım belirten Çobanoğlu, "Amcam bu konuda görüşmeler yürütüyor. Ocak ayında telif ödenmesi için girişimde bulunmazlarsa dava açacağız" dedi. Şarkının daha önce de izinsiz kullanıldığını anlatan Çobanoğlu, Ayna grubunun daha sonra özür dileyerek telif ödediklerini ifade etti.

Haber: Taraf

    Salı, 30 Aralık 2014 09:20

Bağlantılı Konular