16 yaşında Erdoğan'a hakaretten tutuklandı

CHP'nin lise örgütlenmesi olan Halk-Lis'in Konya İl Başkanı 16 yaşındaki Mehmet Emin Altunses'in önceki gün Şehit Asteğmen Kubilay'ı anma töreninde bir açıklama yaptı. Altunses'in "Biz Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı olarak değil, kaçak sarayın hırsızı olarak görüyoruz" sözleri üzerine dün polis Konya Mesleki ve Teknik Lisesi'ne gitti.

Kılıçdaroğlu devrede
11. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Altunses, okulunda gözaltına alındıktan sonra ifadesinde, "Sözlerimin arkasmdayım. Ne söylediğimi biliyorum" dedi. Altunses, Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği gerekçesiyle tutuklanarak Konya Çocuk Cezaevi'ne götürüldü.
Bunun üzerine Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, konuyu MYK toplantısının ardından Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na aktardı.
Kılıçdaroğlu da, Grup Başkanvekili Engin Altay'ı arayarak, konunun yakından takip edilmesi talimatını verdi ve partili hukukçuların devreye girmesini istedi.
Yıldız da Konya'ya ulaştı. Altunses'in tutukluluğuna bugün itiraz edileceği öğrenildi.
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise "Bunun adı diktatörlüktür. İktidar 16 yaşındaki gençlerin söz söyleme hürriyetini gaspetmiş yasaları gözdağı vermek amacıyla kullanmıştır. Bu davanın takipçisi olacağız ve gençlerimizi iktidara kurban etmeyeceğiz" dedi.

Haber: Milliyet

    Perşembe, 25 Aralık 2014 09:08

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica