Canlı billboardlarla 17 Aralık Protestosu

CHP, Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu olan 17 Aralık'ın yıldönümünde oldukça ilginç bir eyleme imza attı.

Birçok yerde billboard reklamlanna çeşitli gerekçelerle izin verilmemesi nedeniyle 81 ilde, toplam 20 bin gençten oluşan 'ayaklı billboard'larla halka yolsuzluk ve rüşveti hatırlatma eylemlerine başladı. CHP'nin 17-25 Aralık tarihlerini "Yolsuzluk ve Rüşvet Haftası" ilan etmesinin ardından ilk etkinlik Ankara'da Halkbank'ın önünde yapıldı. CHP'li milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş, bankanın önüne "ayakkabı kutusu" bıraktı. Etkinliğe, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Levent Gök, İzzet Çetin'in yanı sıra çok sayıda vatandaş da katıldı. CHP Gençlik Kollan üyesi gençler hırsızları temsilen siyah kıyafet ve siyah bere giyinerek gözlerine maske taktı. Gençler, adı yolsuzluk ve rüşvete karışan eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler'i temsilen kısa bir parodi gerçekleştirdi.

Etkinlik hakkında kısa bir açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 17-25 Aralık'ta sadece Türkiye'de değil, dünya tarihine geçecek bir yolsuzluğun ortaya çıkarıldığını aktardı. Eylem zaman zaman gergin anlara sahne oldu. Eyleme katılan gençler dört bakanın maskeli fotograflarını üst geçide asmaya çalıştığı sırada polisler müdahale edince alanda gerginlik yaşandı. Pankart daha sonra asıldı. Yolsuzluk eylemi yapan CHP'liler ellerinde, "Reza'm sağolsun", "Dikkat hırsız var", "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk" yazılı dövizlerle yürüdü. Bazı vatandaşlar, Halk Bankası'nın önüne ayakkabı kutulan fırlatarak protesto etti. 17-25 Aralık yolsuzluklannın yıldönümünde, yolsuzluklan unutturmamak için başka illerde de gösteriler gerçekleşti.
Amasya'da, partililerin katıldığı eylemde adı yolsuzluklara kanştığı iddia edilen 4 eski bakan ile ilgili açıklama yapıldı. Partililer, '17-25 Aralık Haftası Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası' olsun yazılı tişörtler giydi. Denizli'de de benzer görüntüler vardı. CHP'li üyeleri kentin 19 ayn noktasına, ağaçların arasına asılan afişler zabıta ekipleri tarafından söküldü. İkinci kez asılan afişlerin gece tekrar toplatılması üzerine CHP İl Başkanlığı, Delikliçınar Meydanı'nda eylem yaptı.
17 Aralık Antalya'da da unutulmadı. Sahte dolarların havada uçuştuğu eylemde, Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'ya da destek sloganları atıldı.
Aydın'da ise 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunu unutturmak istemeyen CHP İl Teşkilatı yürüyüş düzenledi. Dün akşam yolsuzluklarla ilgili parti binasına astıkları iki pankart mahkeme ve savcılık kararıyla indirilen CHP Aydın İl Teşkilatı, yürüyüş sırasında da bu pankartları taşıyıp, hükümet aleyhine sloganlar attı. İzmir'de de etkinklikler hız kesmeden sürdü. 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlannı resmeden afiş ve dövizler kullanıldı.

Haber: Zaman

    Perşembe, 18 Aralık 2014 12:09

Bağlantılı Konular