CHP afiş yasağını ayaklı billbordla deldi

17 Aralık'ı unutturmamak için 30 şehirde afiş asmak isteyen ana muhalefet partisi izin alamayınca çözümü ayaklı bilbordlarda buldu. CHP'liler önlerine astıkları afişlerle sokaklara çıktı.

CHP, 17 Aralık'ın yıldönümü nedeniyle 30 kentte afiş asmak istedi ancak bilbordlar dolu olduğu gerekçesiyle izin alamadı. Bunun üzerine CHP'liler ayaklı bilbord olup sokak sokak yürümeye başladı. İlk uygulama dün sabah saatlerinde Ankara'da başladı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, milletvekilleri ve çok sayıda partili Ankara Sakarya Meydanında buluştu. CHP'liler ellerinde ayakkabı kutuları, üstlerinde dört eski bakanın resminin olduğu pankartlarla Kızılay Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Hazırlanan pankartlarda dört eski bakanın fotoğrafı ile "17-25 Aralık, Yolsuzluk ve Rüşvet ile Mücadele Haftası olsun" çağrısı yer aldı.
"Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz" şarkısı eşliğinde yürüyen partililer sık sık hükümet aleyhine slogan attı. "Zindanları boşaltın, yolsuzluk yapanları içeri alın" sloganlarıyla yürüyen partililer Kızılay Meydanı'nda ellerinde ayakkabı kutularıyla eylemlerine devam etti.

Billboardlar için 3 katı para istendiğini, bunu kabul etmelerine rağmen billboardların CHP'ye verilmediğini ifade eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Aynı 17'siyle 21'i arası bütün billboardlar kapalıymış, '21-28" arasına ancak yer verebiliriz' dediler. Kendi paramızla, Türkiye'de bir daha rezalet yaşanmasın diye billbord yaptırmak istedik ama olmadı. Hazırladığımız afişleri astıramadık" dedi. Afişleri partililerin ayaklı billoard olarak taşıyacağını dile getiren Tekin yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Edirne'den Kars'a kadar Türkiye'nin dörtbir yanında bu afişleri örgütümüz sokak sokak gezdirerek halka anlatacak. Özellikle haftasonu etkinliklerimiz yoğun olacak."

Yüzyılın yolsuzluğu
Öte yandan bazı CHP'liler de sosyal paylaşım sitesi tvvitter'dan açıklama yaptı. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce: "Polisi sürdün, savcıyı görevden aldın, kanunu-yönetmeliği değiştirdin, yayın yasağı getirdin yetmedi sıra pankart indirmeye mi geldi? Ayakkabı kutularını, para kasalarını, para sayma makinalarını, dolarları, euroları Noel Baba mı koymuş o evlere?. Yüzyılın yolsuzluğunu yaptılar, yüzyılın yüzsüzlüğü ile kapatmaya çalışıyorlar."
CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal: Bu ülkede hırsız var, yolsuz var, önüne yatan var, bahşişi peşin veren var, pişkinlikten yüzü kızarmayan var. "
CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, "Ankara'da emekçiden, emekliden, çocuklarımızın geleceğinden çalanlara karşı yürüyoruz."CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak: "Sadece ve sadece halkı ve ülkesi için çalışan bir iktidar kurmak hepimizin boynunun borcudur ve mutlaka halkın iktidarı kurulacaktır."

Haber: Türkiye'de Yeniçağ

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 18 Aralık 2014 11:30

Bağlantılı Konular