Tekin: Güvenlik paketi sıkıyönetimdir

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Yazarımız Murat Polat ile görüştü. Anayasa Mahkemesi üyelerinin dolaylı yollardan tehdit edildiğini duyduklarını belirten Tekin, Meclis'te kabul edilen güvenlik paketini sıkıyönetim olarak değerlendirdi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AKP İktidarının yüzde 10 seçim barajı konusunda Anayasa Mahkemesine yönelik birtakım girişimleri olduğunu belirterek,  "Anayasa Mahkemesi'nin üyelerinin belki direkt değil, dolaylı yollardan ailelerine tehditler olduğunu duyuyoruz. Bu çok tehlikelidir. Sakın ha sakın. İktidar buralara müdahale etmeye kalkışmasın. Eğer müdahale etmeye kalkışırsa iktidarı biz bile kurtaramayız. Bu kadar açık söylüyorum." dedi. Tekin, Anayasa Mahkemesi'nin  2010'da yüzde 58'lik oyla millet iradesine sahip olduğunu savundu. Türkiye'nin dünya yolsuzluk sıralamasında 11 puan birden düştüğünü söyleyen tekin, "Hani itibar diyorlar ya itibarımız hırsızlıkta yükselmiş çok şükür" dedi.

Genel Sekreter Tekin,  AK Parti hükümetinin son günlerde yüzde 10 seçim barajı üzerinden Anayasa Mahkemesi'ne yüklendiğini hatırlatarak, "Şimdi en kolay iş tabi bu. İktidarın özellikle son 10 yıldır kendine göre uydurmuş olduğu argümanlar var. Geçen dönem Ergenekon'du, paralel yapıydı, oydu buydu diyerek böyle toplumun kafasını sürekli karıştıran ve kamuoyunu başka yerlere yönlendiren bir süreci yaşıyoruz.Şu anda Anayasa Mahkemesi dediğimiz, dünyanın bütün ülkeleri için demokrasinin vazgeçilmez en temel unsuru olan bir kurumdur. Anayasa Mahkemesi hani millet iradesi deniyor ya, Anayasa Mahkemesi millet iradesiyle oluştu. Hem de millet iradesinin yüzde 58 oyunu aldı. Unutmamalıyız 2010 yılında referanduma götürülmedi mi? Bu referandum neydi?

Önümüzde işte Anayasa Mahkemesi, HSYK gibi kurumlar. Kim getirdi bunu? AKP getirdi. Gerekçeleri neydi? Vesayet sistemini ortadan kaldırmak. Şimdi bizim bütün dünya için geçerli olan hukukta, Anayasa MAhkemesi'ne bireysel başvuru. Bireysel başvuru hakkını kullanan bir vatandaş yargı kararı Anayasa'nın gereği olan kararı verecek. Şimdi bu kararın çıkmaması için her türlü kirliliği kullanıyorlar. Baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Neden müdahale ediyorsunuz?m çkrrarraa ıçn her lürlü hırtlık toflanycriBr. Baskı oluşlu imaya çakştyodar. Neden müdahale ediyorsunuz? Bundan rahatsızsanız, yapılması gereken tek şey yüzde 10 barajını Parlamento'ya getrirsiniz.

CHP'nin kanun teklifi var. CHP'nin kanun teklifini yok sayarsanız, kendiniz getirirsiniz bu kanun teklifini. Tüm dünyada olduğu gibi makul bir ölçüde, yüzde 5 yüzde 3 neyse, bu vesileyle bu tartışmayı da ortadan kaldırmış oluruz. "Hayır bunu yapmayacağız, işte o darbeciydi, millet iradesine..."millet iradesine darbe nedir biliyor musunuz? Milletin parasını çalmak demektir.  Millet iradesine darbe milleti yoksullaştırmak demektir. Millet iradesine gasp diyorsanız, bunun adı AKP'nin ta kendisidir.
"

17-25 Aralık Yolsuzluklar Haftası
17-25 Aralık'ı yolsuzluklar haftası olarak ilan ettiklerini söyleyen Gürsel Tekin, bununla ilgili hazırlanan afişleri billboardlara asmak istediklerini söyledi. Billboard şirketlerine teklif verdiklerini aktaran Tekin, "Teklif verdik bekliyoruz. İnşallah olumlu cevap vereceklerdir. Şirketlerin bir kısmı da AKP'nin kendi şirketleri olduğu için oradan nasıl bir onay çıkıp çıkmayacağını tam bilmiyoruz ama bundan sonra bizim ülkemizin tarihinde 17 Aralık, 25 Aralık hep var oalcak. Bunun var olma gerekçesi, bir daha siyasetçi kirli işlere bulaşmasın diye söylüyoruz." dedi.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün 2014 raporunda geçen yıla göre en sert düşüşü yaşayan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Tekin, "Dünyada açıklanan en son rapor, tam bir kara mizah. Gerçekten Türkiye açısından kabul edilebilecek bir şey değildir. 11 puan dip yapmışız.  Hani itibarlı ya, itibarımız hırsızlıkta yükselmiş çok şükür. Bu hırsızlığın yolunu da CHP iktidarıyla kesmek mümkün. Ben Sayın Davutoğlu'na bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin, itibarımızın daha fazla itibarsızlaşmaması için yolsuzlukla mücadele edebilecek geniş çaplı bir yasa çıkaralım." diye konuştu.

Soma Komisyonunun suçlu bulamaması
Soma'da 301 madencinin şehit olmasıyla sonuçlanan faciayı araştırmak için kurulan Meclis Komisyonu'nun sorumlu tespit edememesini de değerlendiren Tekin, "Suçlu olmaz mı? Suçlu var, suçlu ölen 301 kişi. Başka kimse olmaz ki. Bugüne kadar bakın,  suçlu AKP'ye direkt dokunuyorsa suçlu bulamazsınız. Düşünün, bütün iş yasasına aykırı davranmasına rağmen İstanbul'da asansör faciasında 10 tane gencecik kardeşimiz hayatını kaybetti. O firmanın sahibi, savcılığa bile çağırılmadı. Gelmiş olduğumuz duruma bakın. Suçlu olmaz olur mu? Bu ülkede suçlu yoksul olacaksınız, ölüyorsanız suçlu sizsiniz. AKP her şeyi doğru yapar. Tüm suç ölülerde." dedi.

Hükümetin 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının yıldönümünde Türkiye genelinde bin kişiyi gözaltına aldıracağı ve gündemi değiştireceği iddialarını da yorumlayan Tekin, "Gayet normal. İş cinayetlerinde nasıl sorumlu, ölense haksızlıkla mücadele etmek de zordur. Elbette onla da suçlu gibi bir muamele görecek ama unutmamaları gereken bir şey vardır. Tarih, hiç hırsızları yazmamıştır. Hırsızlıkla mücadele etmiş insanları bir gün tarih en iyi yere yazacaktır. Direnmelerini istiyorum." diye konuştu.

Meclis'te kabul edilen güvenlik paketini "sıkıyönetim" olarak değerlendiren Gürsel Tekin, "Türkiye'de Güvenlik Yasasını ihlal eden bir tek AKP'dir. AKP çıksın, güvenlik sorunu çözülecek. Güvenlik ne demektir? Yasayı tanıyacaksınız, Anayasa'yı tanıyacaksınız. Kurallara uymuyorsunuz, Anayasayı tanımıyorsunuz, millete de güvenlik diye bir şey dayatıyorsunuz. Türkiye'nin başbelası sizsizniz. Sizin dışınızda, güvenliği ihlal eden hiç kimse yok.  Bu güvenlik tartışması tam bir sıkıyönetim tartışmasıdır.  Buna asla izin vermeyeceğiz çünkü Anayasa'ya da aykırıdır. CHP olarak tabi ki bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürüp bozduracağız." dedi.

Haber: Anayurt

    Çarşamba, 10 Aralık 2014 12:05

Bağlantılı Konular