Oy hırsızlığı AİHM'e gidecek

Kağıthane'de yerel seçimlerde binlerce CHP oyunun AKP'ye yazıldığı iddiasıyla açılan davada sanıklar suçlamaları kabul etmedi. CHP'li Gürsel Tekin, "AİHM'e gideceğiz" dedi.

Taraf'ın, "Oy hırsızlığına dava" manşetiyle duyurduğu, 30 Mart yerel seçimlerinde Kağıthane'de CHP'ye ait binlerce oyun AKP'ye aktarıldığı iddiasıyla ilgili davalann görülmesine devam edildi. İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada, sanıklar oy tahrifatı yapıldığını kabul ederek, oynamanın kimler tarafından yapıldığını bilmediklerini söyledi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de duruşmayı takip etti.

"Bizim tutuğumuz tutanakta herhangi bir ufacık bir silinti ve kazıntı yapılmadı" diyen sanık Cansu Yıldız Kurt, "En son seçim sandık tutanağım ben başkan olduğum için düzenledim. Herhangi bir tahrifat yoktu. Ayrıca 30 Nisan'da telefonuma Yüksek Seçim Kurulu'ndan teşekkür mesajı geldi. Beraatimi istiyorum" diye savunma yaptı.

Diğer sanık Halime Çiçek, söz konusu seçimle ilgili tutanaklarda tahrifatın kendisi bilgisi dışında yapıldığını savunarak, "Tahrifatın kimin tarafından yapıldığım da bilmiyorum. Tutanaklardan birer örnek partinin oradaki görevlilerine verildi. Sayımlara bazı itirazlar oldu. Bu kez yeniden sayım yapıldığında oy sayılarında bir değişiklik oldu onu da düzelttiğimiz doğrudur. O düzeltmeyi oradaki memur arkadaş yaptı. Kontrol edip imzaladım.
Somaki aşamalarda yapılan bir şey varsa ben sorumlu değilim. Tutanağı tutuğumuzda CHP'nin temsilcisi vardı" dedi.
Kararını açıklayan mahkeme, Kağıthane İlçe Seçim Kurulu'ndan sandık seçmen tutanağını ve torbaları kimlerin teslim aldığı, hangi numaraya göre teslim aldıkları, alan kişilerin bu tutanakları ve torbaları kime teslim ettikleri, söz konusu sonuçları bu bilgisayara aktaran ve birleşme tutanağını hazırlayan görevlilerin kimler olduğunun tespit edilmesini isteyerek duruşmayı erteledi.

Duruşmanın ardından, CHP'li Gürsel Tekin adliye önünde basın açıklaması yaptı. Tekin şunlan kaydetti: "Organize rey nasıl çalınır bugün tanık oldum. Ve organize rey çalanların da nasıl ödüllendirildiğini de burada gördüm. Bu mücadele sadece Kağıthane'yle sınırlı kalmayacak. AİHM'e kadar gideceğiz. Her yurttaşımız için bir rey, siyasetçi için, devlet için bir namustur, şereftir, haysiyettir... Ciğeri kediye teslim etmişiz. 70-80-90 yaşındaki vatandaşlar sedyelerde oy kullandılar orada. Bunun üzerine el uzatanların Allah belasını versin diyorum."

Haber: Taraf

    Salı, 09 Aralık 2014 10:30

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica