CHP'li Tekin: Anayasa Mahkemesi üyeleri tehdit ediliyor

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AK Parti iktidannın, yüzde 10 seçim barajı konusunda Anayasa Mahkemesine yönelik birtakım girişimleri olduğunu belirterek, "Anayasa Mahkemesi'nin üyelerinin belki direkt değil, dolaylı yollardan ailelerine tehditler olduğunu duyuyoruz. Bu çok tehlikelidir. Sakın ha sakın, iktidar buralara müdahale etmeye kalkışmasın. Eğer müdahale etmeye kalkışırsa iktidarı biz bile kurtaramayız. Bu kadar açık söylüyorum." dedi.

Tekin, Anayasa Mahkemesi'nin 2010'da yüzde 58'lik oyla millet iradesine sahip olduğunu savundu. Türkiye'nin dünya yolsuzluk sıralamasında 11 puan birden yükseldiğini söyleyen Tekin, "Hani itibar diyorlar ya, itibarımız hırsızlıkta yükselmiş çok şükür." dedi.

Genel Sekreter Tekin, yaptığı açıklamada AK Parti hükümetinin son günlerde yüzde 10 seçim barajı üzerinden Anayasa Mahkemesi'ne yüklendiğini hatırlatarak. "Şimdi en kolay iş tabii bu. İktidarın, özellikle son 10 yıldır kendine göre uydurmuş olduğu argümanlar var.

Geçen dönem Ergenekon'du, paralel yapıydı, oydu buydu diyerek böyle toplumun kafasını sürekli karıştıran ve kamuoyunu başka yerlere yönlendiren bir süreci yaşıyoruz. Şu anda Anayasa Mahkemesi dediğimiz, dünyanın bütün ülkeleri için demokrasinin vazgeçilmez en temel unsuru olan bir kurumdur. Anayasa Mahkemesi, hani millet iradesi deniyor ya, Anayasa Mahkemesi millet iradesiyle oluştu, hem de millet iradesinin yüzde 58 oyunu aldı. Şimdi bizim bütün dünya için geçerli olan hukukta. Anayasa Mahkemesi ne bireysel başvuru. Bireysel başvuru hakkını kullanan bir vatandaş, yargı karan Anayasalın gereği olarak karar verecek. Şimdi bu kararın çıkmaması için her türlü kirliliği kullanıyorlar. Baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Neden müdahale ediyorsunuz? Bundan rahatsızsanız, yapılması gereken tek şey yüzde 10 barajını Parlamento'ya getirirsiniz. CHP'nin kanun teklifini yok sayarsınız, kendiniz getirirsiniz bu kanun teklifini. Tüm dünyada olduğu gibi makul bir ölçüde, yüzde 5, yüzde 3 neyse, bu vesileyle bu tartışmayı da ortadan kaldırmış olunız. "Hayır bunu yapmayacağız. İşte o darbeciydi, yok millet iradesine; millet iradesine darbe nedir biliyor musunuz? Milletin parasını çalmak demektir. Millet iradesine darbe, milleti yoksullaştırmak demektir."
diye konuştu.

Haber: Ortadoğu

    Pazar, 07 Aralık 2014 11:03

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica