"Hukuk tanımaz, eşkıya mısınız?"

Dört eski bakanı soruşturan komisyonla ilgili getirilen yayın yasağına tepki gösteren CHP'li Gürsel Tekin, "Eşkiya mısınız? Yasaklarınızı deleceğiz" diye konuştu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 17 ve 25 Aralık soruşturmalanyla ilgili olarak Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine yayın yasağı konmasına sert tepki gösterdi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e seslenen Tekin, "Sen, o parlamentonun başkanısın. Nasıl oluyor da komisyon başkanı hiç kimseye damşmadan, komisyon kararı olmadan bu kararı alabilir?
Eşkıya mısınız, Hukuk tanımaz mısınız? Ancak siz hangi yasağı getirirseniz getirin, yemişiz sizin yasağınızı. CHP olarak bütün yasaklarınızı deleceğiz" dedi.

"Yetmedi"
Esenler'de kentsel dönüşüm kapsamına alınan Havaalanı Mahallesi sakinleri ve partililerle biraraya gelen Gürsel Tekin, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tekin, "17 ve 25 Aralık'ta 100 milyon doları vatandaşların cebinden nasıl çalınarak ranta dönüştüğünü vatandaşların bilmesi lazım. 17 ve 25 Aralık rezaletine dayanamadılar önce komisyonun oluşmaması için üç ay uğraştılar.
Türkiye'deki kamuoyu baskısı, uluslararası kamuoyu baskısına dayanamayınca zorunlu olarak mecbur kaldıkları için seçimden sonra bir komisyon oluşturdular. Komisyonun çalışmaması için ellerinden ne geldiyse yaptılar. Yetmedi, komisyondaki CHP'nin onurlu üyelerinin mücadelesine dayanamayarak bu kez de yasak getirdiler. Hırsızı korumak için yasak getirdiler" şeklinde konuştu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e seslenen Tekin, " Sen, o parlamentonun başkanısın. Nasıl oluyor da komisyon başkanı hiçkimseye danışmadan, komisyon kararı olmadan, bu kararı alabilir?
Eşkıya mısınız, hukuk tanımaz mısınız? Ancak siz hangi yasağı getirirseniz getirin yemişiz sizin yasağınızı. CHP olarak bütün yasaklarınızı deleceğiz" ifadelerini kullandı.

İmar Tepkisi
Tekin, toplantıda kentsel dönüşüm projelerinde sorun yaşayan vatandaşlarının sorunlanna da dikkat çekti.
İstanbul'da Esenler, Bağcılar, Gaziosmanpaşa'da yaşayan sorunlarının çözülmediğini söyleyen Tekin, "Hiç duydunuz mu, AKP'li bir yöneticinin, milletvekilinin herhangi bir yerde imar sorunu var mı? Onların sorunları bir gece yarısı çözülüyor" diye konuştu.

Davutoğlu'na "Yolsuzluk yasası getirin" çağrısı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çağrıda bulunan Gürsel Tekin, kapsamlı bir yolsuzluk yasasına destek vereceklerini söyledi ve şöyle dedi: Siz Türkiye Cumhuriyeti Başbakanısınız. Bütün araştırmalarımıza baktığımızda gerçekten bu kirli işlerin içinde olmadığınızı biliyoruz. Siz de bu kirli işlerden çok rahatsızsınız. O zaman size çok basit, rahatlıkla CHP'nin yanınızda durabileceği bir teklif yapacağım. Gelin, kapsamlı bir yolsuzluk yasası getirin, belediyeler ve kamu dahil olmak üzere hiç kimse bu işlere asla ve asla elini uzatamasın. öyle bir yasa çıkaralım ki, gerekirse hırsızlık yapanlar ömür boyu hapis cezası alsın.

Haber: Taraf

    Cuma, 28 Kasım 2014 11:18

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica