Tekin, 3. Havalimanını Meclis gündemine taşıdı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, rekor fiyatla sonuçlanan 3. Havalimanı ihalesi sonrası ihale şartnamesine aykırı olarak değişiklikler yapıldığını ve düşürülen dolgu kodu oranı ile ekstra kazanç sağlanacağını iddia etti.

Tekin, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan tarafından cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi. Tekin, tüm itirazlara rağmen, havalimanı, pist ve terminal alanlarının Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hiçbir ön çalışma yapılmadan, proje hazırlanmadan ve jeolojik etütleri yapılmadan ihale edildiğini kaydetti. Tekin, "AKP iktidarının insan hayatını tehlikeye atan "ucuz maliyet" ilkesi 3. Havalimanı projesinde de karşımıza çıkmaktadır" dedi. Önergede, CHP'li Tekin'in Elvana yönelttiği sorular şöyle: "3 Mayıs 2013 tarihinde "yap-işlet-devret"modeli ile 22 milyar euroya ihalesi yapılan İstanbul 3. Havalimanında yer teslimi yapılıp sözleşme imzalanmış mıdır? Sözleşme ve yer teslimi yapılmadan ilgili firma nasıl çalışmalarına başlamıştır? 3. Havalimanı projesinin kamuoyu ve uzmanlarla paylaşılmamış olması, onaylanmış herhangi bir proje olmadığından mıdır? İhale şartnamesinden farklı ve uluslararası standartlara aykırı olarak platform dolgu kodu düşürülmüş müdür? Son derece kapsamlı bu projenin denetlenmesi adına kontrolör bir firma ile anlaşma yapılmış mıdır?
Düşürülen dolgu kodu sonrasında ihalenin yenilenmemesinden dolayı ortaya çıkan hukuksuzluk tarafınızdan nasıl açıklanmaktadır? Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından ihalenin feshi ne zaman gerçekleştirecektir? İhaleyi alan firmanın dolgu kodu düşürümünden sağlayacağı ekstra kazancın tutarı nedir? Daha kaç ağaç katledilecektir?"

Haber: Türkiye'de Yeniçağ

    Cumartesi, 15 Kasım 2014 09:45

Bağlantılı Konular