10 maddelik inanç özgürlüğü raporu

CHP Alevilerin taleplerine yönelik bir rapor hazırladı. 10 maddelik raporu okuyan Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, "Alevilerin yaşam alanlarına müdahale edilmezse, çakma açılımlar yapmaya da gerek kalmayacak" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey ve Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, partinin İstanbul İl Başkanlığfnda basın toplantısı yaptı.

Alevilerle ilgili CHP'nin raporunu Şafak Pavey okudu. Pavey, "Katı doğmalardan beslenen anlayış sonucu Alevilik ve Aleviler her zaman aşağılanan, dışlanan, hor görülen ve saldırıya uğrayan bir inanç oldu. Ancak bu sosyal durum, AKP iktidarı ile birlikte meşru ve resmi bir ortak uygulamaya döndü. Aleviler sürekli yönetimden dışlandı.
Özellikle "Saray'daki Sultan" tarafından meydanlarda hedef gösterildi. Alevilerin yaşam alanlarına müdahale edilmezse çakma açılımlar yapmaya da gerek kalmayacak" dedi.

"Kin söyleminden vazgeçilmeli"
Pavey, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hükümetin ve kimi din eğitimi verenlerin; "Biliyorsunuz o Alevi," "Malum mezhep", "Mezhebini söyleyemiyor", "Mahkemenin hâkimi Alevi", "Cemevleri terör yuvası", "Aleviler abdestsizdir, yemekleri yenilmez", "Alevilik sapık bir mezhep. Mum söndü yapıyorlar" gibi kışkırtıcı kin söylemlerinden vazgeçip, bir daha tekrarlanmaması şartı ile özür dilemeleri gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, bütçesinin sadece Sünni kesime aktarılması, diğer farklı inanç toplulukların aleyhine kullanılması. Alevilerin asimilasyonunu hızlandırmaktadır.
Cemevlerinin ibadethane mi, kültür evi mi olup olmadığını tanımlamak hükümetin ya da devletin resmi kurumu Diyanet'in haddi değildir. İnsanların inancı, siyasi bir toplum mühendisliği meselesi değil, gönüllülük esasına dayalı bir meseledir. "


"Samimi değiller"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise, "TBMM'ye 18 maddelik bir kanun teklifi sunuldu. Bütün bu açıklamaların dayanağı olan yasaların değişikliği için teklifler bir bütün olarak da sunuldu. Yarın öyle sanıyorum ki Sayın Başbakan Hacıbektaş'ta 7 yıldır açamadıkları Alevi paketiyle ilgili olarak bir şeyler söylemeye çalışacaktır. Ben buradan kendisine sesleniyorum; hiç çalışma yapmalarına gerek yok. Meclis Başkanlığına sunduğumuz teklif, anayasa dışında Alevi yurttaşlar konusunda yasaların getirdiği bariyerleri kaldırıcı niteliktedir. Dolayısıyla eğer gerçekten bu konuda samimiyseler uygulamadaki aksaklıklar dışında, yasalarla yapılacak olan tüm metinler, tüm düzenlemeler arkadaşlarımızdan aldığımız yardımla bir bütün olarak Meclis Başkanlığına sunuldu. Eğer samimiyseler bu onlara yol gösterir. Biz samimi olduklarına inanmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber: Yurt

    Cumartesi, 08 Kasım 2014 11:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica