CHP: Nüfus cüzdanında din hanesi kaldırılsın

Hükümet "Alevi açılımı" üzerinde çalışmalarını sürdürürken, CHP Aleviler'in taleplerine yönelik görüş ve önerilerini içeren "Herkes İçin İnanç Özgürlüğü" raporunu açıkladı.

CHP'nin Alevi raporu, partinin İstanbul İl Başkanlığında CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey ve Sezgin Tanrıkulu, İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın katıldığı toplantıyla açıklandı. Pavey, raporun, acil olarak hayata geçirilmesi gereken önerileri içerdiğini söyledi ve şöyle konuştu: "Alevilik ve Aleviler her zaman aşağılanan, dışlanan hor görülen ve saldırıya uğrayan bir inanç oldu. Bu sosyal durum AKP iktidarı döneminde resmi ve meşru olarak ortak uygulamaya döndü. Alevileri sürekli yönetimden dışladı. Aleviliğin tanımlanmaya değil, inandıkları gibi yaşamaya, hakarete, baskıya, katle uğramadan yaşamaya ihtiyacı vardır."

TBMM'ye sunuldu
Toplantıda konuşan Sezgin Tanrıkulu da raporun dayanağı olarak bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren 18 maddelik kanun teklifini önceki gün TBMM Başkanlığı'na sunduklarını söyledi. Tanrıkulu, şöyle dedi: "Öyle sanıyorum ki Sayın Başbakan Hacıbektaş'ta 7 yıldır açamadıkları Alevi paketiyle ilgili bir şeyler söylemeye çalışacak Kendisine sesleniyorum: Çalışma yapmalarına gerek yok. Meclis Başkanlığı'na sunduğumuz teklif, Anayasa dışında Alevi yurttaşlarımız konusunda yasaların getirdiği bariyerleri kaldırıcı niteliktedir. Uygulamadaki aksaklıklar dışında yasalarla yapılacak düzenlemeler, bir bütün olarak Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Eğer samimiyseler, 18 maddelik bir kanun tasarısı onlara yol gösterir."

Hızır Orucu'na tatil önerisi
CHP'NİN hazırladığı raporda şu ifadeler yer aldı:
Alevilerin can güvenliğini buyuk risk altında tutan anlayışa karşı; hükümet ve TBMM'de gurubu bulunan bütün partilerin ortaklığıyla sosyal kampanyalar ve çalışmalar için ilk adımlar hızla atılmalıdır.
Diyanete ayrılan bütçe, Alevıle rin kurumlar, dahil diğer bütün inançlarla eşit oranda paylaştırılmalıdır
Kamu kurumlarında din ve mezhep fişlemelerine, Alevi avcılığına son verilmeli.
Nüfus cüzdanlarındaki din hanesi kaldırılsın
Zorunlu din dersleri kaldırılsın
Alevi inancında özel önem taşıyan 'Hızır Orucu' için her yıl şubat ayının ikinci haftası perşembe günü tatil ilan edilsin
Alevilerin kutsal bayramı olan Gadir Hum Bayramı, Türkiye 'deki 'resmi bayramlar' arasına dahil edilsin
Mevzuatta yer alan 'ibadethane', 'ibadet yeri' ve 'mabed' ifadeleri, 'Cami, Mescid, Cemevi, Kilise, Havra ve Sinagolar' olarak şekilde yeniden düzenlensin
Madımak Oteli müzeye dönüştürülsün
Madımak olayının yaşandığı 2 Temmuz günü 'sevgi ve hoşgörü günü' ilan edilsin.

Haber: Vatan

    Cumartesi, 08 Kasım 2014 10:57

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica