Validebağ gerginliği durulmuyor

Validebağ Korusu'ndaki araziye yapılacak cami inşaatı için gelen hafriyat kamyonunun önünü kesen eylemcilere polis müdahale etti. Gerginlik sırasında 1'i polis 3 kişi hafif şekilde yaralandı.

Üsküdar Validebağ Korusu'nun yanında bulunan araziye yapılmak istenen cami inşaatını protesto eden mahalle sakinlerini dün CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP istanbul Milletvekili Mahmut Tanal ziyaret etti. Tekin ve Tanal yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından inşaat alanından ayrıldı. Kısa süre sonra eylemciler, şantiye alanından çıkan hafriyat kamyonunun önünü kesti. Polis eylemcileri iterek alandan uzaklaştırmak isteyince gerginlik yaşandı. Gerginlik sırasında 1'i polis 3 kişi hafif şekilde yaralandı.

"İnşaat mevzuata aykırı"
Validebağ Korusu'na gelen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yaptığı açıklamada inşaatın mevzuata uygun olmadığını belirtti. Tekin, "Diyanet İşleri, çok açık, net söylüyor. 98'den itibaren uygulanan mevzuat ve yasaya göre, yapılacak caminin asgari en küçüğünün 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olması gerekiyor. Orta boy 5 bin, büyük boy 10 bin metrekare. Burada 2 bin 500 metrekare var mı? Şimdi bin 450'yi "Ufaktır, mevzuata aykırıdır" diye cami olmaktan çıkarıp rezidans yapıyorsun, burada yurttaşların ortak alanı, yakında ibadethaneler olmasına rağmen, buraya koyuyorsunuz" dedi ve Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez'i açıklama yapmaya davet etti.

Haber: Yurt Gazetesi

    Pazar, 26 Ekim 2014 15:03

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica