Tekin, 100 milyar dolarlık rant haritasını gösterdi

Kentsel dönüşüm mağdurlarıyla bir araya gelen CHP'li Gürsel Tekin, "Yeni rant alanları uğruna İstanbul talan ediliyor" dedi.

CHP Gençlik Kolları, Yozlaşmaya Karşı Kurtuluş adlı panelle kentsel dönüşüm mağdurlarına sahip çıktı. İstanbul Beşiktaş'taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde dün düzenlenen panele katılan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, burada yaptığı konuşmada "AKP İstanbul'u talan etti. Yeni rant alanları için kentin dokusu bozuldu" dedi.

Tekin, şunları söyledi:

"Bu iktidarın kentsel dönüşümü ilk Sultan Mahallesi'nde oldu. Yani Sulukule dediğimiz aynı zamanda Sultan Mahallesi'dir. Son kentsel dönüşüm yeri Fikirtepe...
1999 depreminden sonra Ecevit döneminde, büyükşehirlerde kentsel ve deprem dönüşümü için kullanılması gereken devlete, millete ait yerlerin tamamı dönüşümde kullanılacaktı. Ancak şimdi bunların yerine rantçılar, lobiler beton yığınları ile AVM'ler yapmıştır.

İnsanlar doğup büyüdükleri topraklardan atılmakta, rant ve kâr uğruna şehrin en güzide noktalan yıkılıp dağıtılmaktadır.
2005 yılında Kadir Topbaş, "İstanbul'un anayasasmı yapacağım" dedi. İstanbul'da AKP'lilerin eliyle imar rantı üzerinden 100 milyar dolarlık yolsuzluk yapıldı.
"

"Kentsel dönüşüm yasası sermaye rantına dönüştü"
CHP'nin paneline, sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Okmeydanı, Tarlabaşı ve Gülsuyu mahallelerindeki kentsel dönüşüm mağdurları da katıldı. Panel, Maltepe Gülsuyu'nda çetelerin kurbanı olan Hasan Ferit Gedik'in anısına adandı.
CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, konuşmasında "Ne yazık ki, kentsel dönüşüm Türkiye'de yaşam hakkı ve mülkiyet hakkını sağlamak yerine sermaye rantının oluşumu için yeni bir yöntem halini almıştır. Kentsel Dönüşüm Yasası, sermayeyi kalkındırma noktası haline gelmiştir. Ancak Türkiye halkı hakkını korumanın ne demek olduğunu Gezi direnişmde hatırlamıştır. Direnmenin ne demek olduğunu kimimiz öğrendi, kimimiz haürladı ama en önemlisi bir diktatörün dizlerini titretmenin ne kadar gururlu hamle olduğu kanıtlandı" dedi.

Haber: Sözcü

    Pazartesi, 20 Ekim 2014 12:48

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica