"Ana muhalefet olarak üç yıldır uyarıyoruz"

Sokaktaki insan, savaş ve terör korkusu altında, iktidar ile ana muhalefet ise "Senin aklına ihtiyacım var yok" tartışmasında. "Var" diyen ana muhalefet liderinin iktidarı belgelerle topa tuttuğu son grup toplantısındaki sözleri oldukça iddialı ve net: "Benim aklıma ihtiyaç duysalardı, Türkiye bugün Ortadoğu bataklığında olmazdı."

Benzer salvo bir gün önce de ana muhalefetin genel sekreterinden "Verdiğimiz raporları açıklayın" diye gelmişti. Belli ki ana muhalefet istenmemesine rağmen bölgede yaptığı temasların içeriği ve öngörüleri konusunda iktidarı bilgilendirerek tarihe not düşüyor. Bu durumda iktidara düşen görev ne olmalıydı?
"Şucu, bucu" gibi önyargılara, komplekse kapılmadan raporlardan yararlanmak ve de gönderene dönüş yapmak. Olmuş mu? Yanıt CHP'li Gürsel Tekin'den: "Hiç, hiç, hiç...
Kaldı ki bu raporları biz değil iktidarın ana muhalefete göndermesi gerekir. Ama ne yazık ki böyle bir geleneğe sahip olmadıkları için tam tersini biz yapıyoruz." Peki bu raporların içeriği neydi? Ya da bugün ortaya çıkan tablo için öngörüler var mıydı? Tekin devam ediyor: "Bu süreç başlarken CHP, bir heyeti Suriye'ye gönderdi, benim de bulunduğum bir heyet de Kuzey Irak'a gitti.
Sonra da Mısır'a gidildi. Gerek arkadaşlarımızın izlenimleri, gerekse de orada görüştüğümüz yetkililerin kaygılarını açık açık dile getirdik. Bir felaketin geldiği ve acil önlem alınması uyarısında bulunduk. Eğer o raporları ciddiye alsalardı bugün Türkiye başka bir noktada olurdu."

 

Haber: Tunca Bengin/ Milliyet

    Perşembe, 16 Ekim 2014 14:59

Bağlantılı Konular