CHP: Kızlarımızı mahalle baskısına kurban etmeyin

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yönetmelik değişikliği hakkında "Bu karar küçük kızlarımızı mahalle baskısına kurban edecektir" yorumunda bulundu.

CHP Bursa Milletvekili ve Milli Eğitim Eski Bakanı Turhan Tayan, ortaöğretim kıyafet yönetmeliğindeki değişikliğine tepki göstererek, "Bu karar eğitimde geriye gidiş, eğitimde millilikten, laiklikten uzaklaşmaktır" dedi.

Turhan Tayan'ın konuya ilişkin sözleri şöyle: "Bu değişiklikle kız öğrencilerin ortaokuldan itibaren türban takmaları serbest olacak. Bu karann demokrasi ve özgürlükle ilgisi yoktur. ıo-ıı yaşındaki kız çocuğu hangi demokrasi ve özgürlük bilinciyle türban takacaktır? Bu dinsel eğitimi dayatmak, anne baba baskısını ve mahalle baskısını dayatmaktır. Çağdaş ve laik eğitim ilkelerine aykırıdır. Uygulamaya yüksek öğretimdeki türban serbestisi örnek gösterilemez. 18 yaşındaki üniversite öğrencisinin özgür iradesi ile 10-11 yaşındaki kız çocuğunun iradesini bir sayamazsınız. Eğitimde lime lime dökülüyoruz. Her gün ileriye dönük, çağdaş, bilimsel, rasyonel karar ve uygulamalar yerine milli eğitimi geriye götüren karar ve uygulamalarla karşılaşıyoruz. İhtiyacımız orta öğretimde kıyafet serbestisi değildir."

Gürsel Tekin ise konu hakkında yazılı açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı: "Hükümetin gündem değiştirme amacıyla aldığı bu karar küçük kızlarımızı mahalle baskısına kurban edecektir. Beşinci sınıf öğrencisi, 10-11 yaşındaki bir kız çocuğu kendi isteğiyle mi örtünecek, yoksa aile ve mahalle baskısıyla mı başörtüsü takmak zorunda bırakılacak. CHP'nin peşinde olduğu çocuğun üstün yararıdır. Herkes kendi iradesine göre yaşasın istiyoruz.Başkasının yaşamını yaşamasını değil."

Haber: Taraf

    Çarşamba, 24 Eylül 2014 10:43

Bağlantılı Konular