CHP'li Gürsel Tekin: Kendi isteğiyle mi örtünecekler?

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, başörtüsünün beşinci sınıflardan itibaren serbest bırakıldığını anımsattı.

Tekin, "Beşinci sınıf öğrencisi, 10-11 yaşındaki bir kız çocuğu kendi isteğiyle mi örtünecek" diye sorarken açıklamasında şunları aktardı:

"Anneler karşı çıksın"
"Kızlarımız aile ve mahalle baskısıyla mı başörtüsü takmak zorunda bırakılacak. CHP'nin peşinde olduğu çocuğun üstün yararıdır. Herkes kendi iradesine göre yaşasın istiyoruz. Başkasının yaşamını yaşamasını değil!"
Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın, ağabeyi Hüseyin'in başını örtmesi için yaptığı baskılar üzerine günlerce ağladığını da hatırlatarak, "Bu acı gerçeği en iyi bilen annelerin, kız kardeşlerin de 11-12 yaşındaki kızlarımızın başlarını örtmesi ile ilgili bu karara karşı çıkmasını bekliyorum" dedi.
Tekin, "Milli Eğitim'de özellikle orta öğretimde yerleştirme aşamasından başlayarak yaşanan çeşitli sorunlar ortada iken, kılık kıyafetle ilgili böyle bir karar almak, hükümetin eğitimden ne kadar bihaber ve uzak olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

 

Haber: Yurt Gazetesi

    Çarşamba, 24 Eylül 2014 10:32

Bağlantılı Konular