"İhsanoğlu adaylığı ile duvarları yıktı"

CHP'de Cumhurbaşkanı seçiminin ardından parti içi muhalefet "kurultay" isterken, yönetim sonuç analizi" ile meşgul, İhsanoğlu'nun adaylığıyla CHP ile İslami kesim arasındaki bütün duvarları yıktığını belirten CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin "kurultay" çağrısına ilişkin ise "Sosyal demokrat bir partiyiz. Elbette farklı düşünceler kendisini ifade edecek" dedi.

Seçim sonuçlarını Habertürk'e değerlendiren Tekin, özetle şunlan söyledi:
Hata yapmadık: Köşk seçiminde CHP hiçbir hata yapmadı, ilk 15 gün, İhsanoğlu'nun adaylığı için imza vermeyen arkadaşlarımızın tavrı kampanya ve tanıtım konusunda bizi ciddi zaman kaybına uğrattı, ilk etaptaki tepkiler, ciddi bir sıkıntı oldu.

CHP seçmeni: 81 ilin bütün sonuçlarına bakıldığında kısmen tatilciler hariç, CHP seçmeni üstüne düşeni yerine getirmiştir. MHP ile AKP oylarını koruyamadığı gibi iade etmiş görünüyor.

Üç sonuç: İhsanoğlu'nun adaylığının kazanımları ileride ortaya çıkacaktır. Sayın İhsanoğlu'nun adaylığı üç önemli sonuç doğurmuştur: 1- İhsanoğlu, CHP ile İslami kesim arasındaki bütün duvarları yıktı, İslami kesimde CHP'ye yönelik algıyı darmadağın etti. 2- Barış sürecini destekleyen açıklamalarıyla İhsanoğlu, MHP'ye barış sürecini kabul ettiren adam pozisyonunu üstlendi. 3- Laiklik meselesini en yalın şekilde anlatan kişi oldu. Ortadoğu coğrafyasını bilen bir kişi olarak İhsanoğlu'nun laikliği anlatması Türkiye için büyük kazanç olmuştur.

AK Parti'ye baksın: CHP'de bir sorun yok, merak edenler AKP'ye bakabilirler. Sosyal demokrat bir partiyiz. Elbette farklı düşünceler kendisini ifade decektir, bunlar anlamlıdır. Genel merkez olarak hiçbir arkadaşımızı yok sayacak değiliz.

Analiz: Eksikliklerimizi, farklılıklarımızı biz de analiz ediyoruz. Onun için CHP'de bölünme, parçalanma bekleyenler kusura bakmasınlar, böyle bir şeyin olması mümkün değildir. 50 yıldır belli güçlerin böyle hayalleri vardır. Hayalleri hiçbir zaman gerçekleşmemiştir. Ama iktidar partisi için önemli bir süreç başlıyor.

Kurultay: Tüzüğümüz açık ve net. Kurultay delegesinden böyle bir talep gelirse başımızın üzerine.
Kurultaydan kim kaçabilir? Ama örgütleri bilen bir insan olarak söylüyorum. Örgütlerde böyle bir talebin olmadığını biliyorum. Varsa başımızın üzerine.


Haber: Habertürk

    Perşembe, 14 Ağustos 2014 10:36

Bağlantılı Konular