Başbakan'ın teklifine CHP'den yanıt!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Erdoğan’ın 2014’te seçmenin önüne üç sandık konabileceği açıklamasını Vatan’a değerlendirdi.

Başbakan’ın sözlerine CHP’den ilk değerlendirme Gürse Tekin’den geldi: “Biz seçimden kaçmayız, iki seçimi birlikte yapalım!" ifade ederek, CHP’nin seçimden hiçbir zaman kaçmayacağını vurguladı.

Kaçış formülü
Başbakan Erdoğan’ın referandum açıklamasını, “Anayasa’dan kaçış formülü” olarak yorumladıklarını vurgulayan Tekin, “Üç seçimin bir arada olması söz konusu değil. Başbakan’ın sunduğu formül, yeni bir demokratik Anayasadan kaçıştır. ‘Başkanlık sistemi nasıl getiririm’ derdindeler. Türkiye koşulları uygun değil. Cumhurbaşkanlığı seçimi farklıdır, daha sonra yapılabilir. Bu parlamentodan 330 çıkmaz. Dört siyasi partinin 76 milyona taahhüdü var. ‘Hep beraber anayasa yapalım.’ dedik. Bunu yerine getirmek zorundayız. Gelin daha özgürlükçü bir Anayasa yapalım. ‘Anayasa masasından kaçmayın’ diyoruz. AKP’nin sayısal durumu da referanduma uygun değil. Bu parlamentodan bu çıkmaz.” sözleriyle değerlendirdi.

Genel seçim önerisi
Cumhurbaşkanlığı seçiminin zamanında yapılması gerektiğini ifade eden Tekin, CHP adına dikkat çeken bir öneri de getirdi. Tekin, “Belediye ve genel seçimi bir arada yapalım. Sayın Başbakan’a sesleniyorum. Önerimiz budur.” dedi. 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimlerin 2015 yılında yapılması gerekiyor.

Haber: Vatan

Anahtar Kelimeler
    Salı, 21 May 2013 09:45

Bağlantılı Konular