"Arınç'ın tıbbi tedaviye ihtiyacı var"

AKP Hükümeti'nin etkili isimlerinden Bülent Arınç, bayramın ikinci günü bir konuştu, pir konuştu, kadınların iffetlerini, namuslarını kahkahalarına bağladı, Arınç'ın, bu ülkede sanki her gün en az bir kadının erkek şiddeti sonucu öldüğünü ya da yaralandığını bilmiyormuş gibi, tüm bunlara davetiye çıkarır biçimde konuşması, kadınları öfkelendirdi. Arınç'ın sözlerine CHP'den de sert tepki geldi. Genel Sekreter Gürsel Tekin, Arınç'ın, son açıklamaları ile "tıbbi" teşhis ve tedaviye ihtiyacı olduğunu öne sürdü. Bu konuda kendisine yardımcı olmak üzere 4 kişilik bir heyet oluşturduklannı belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı "kahkaha" açıklamasının ardından sosyal medyada eleştiri bombardımanına uğrayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün Rifat Hisarcıklığlu Camii'nde öğle namazını kıldıktan sonra gazetecilerin soru yağmuruna tutuldu. Eleştirileri şöyle yanıtladı: "O konuşmamdan bir kısım alınmış. Sadece kadınlar kahkaha atmasın dediysem akıl dışı bir iş yapmışımdır. Kocasını bırakıp sevgilisiyle tatile çıkanlar direği gördüğünde dayanamayıp direğe çıkanlar... Böyle bir hayatın içinde siz olabilirsiniz. Size kızmanın ötesinde size acıyabilirim. Sizin hayatınıza ancak ağlanabilirse yerini bulmuş olabilir diye düşünüyorum" dedi.
Arınç direğe tırmananlar derken, geçenlerde, yalnız tatile çıkan Fenerbahçeli futbolcu Caner Erkin'in eşi Asena Erkin, sosyal medyada bir fotoğrafım paylaşıp, altına da "Direk buldum mu affetmem" notu düşmüştü.

CHP'den Arınç için tıbbi heyet
Arınç'ın bu sözlerine CHP'den de sert tepki geldi. Genel Sekreter Gürsel Tekin, Arınç'ın, son açıklamaları ile "tıbbi" teşhis ve tedaviye ihtiyacı olduğunu öne sürdü. Bu konuda kendisine yardımcı olmak üzere 4 kişilik bir heyet oluşturduklannı belirtti.

Dünya basını: "Şaka değil gerçek, Türk lider kadınlara gülmeyin" dedi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın sözleri yabancı basında ise böyle görüldü:

THE GUARDİAN: The Guardian haberi, "Türk Başbakan Yardımcısı kadınlar kahkaha atmasın diyor" başlığıyla verdi. Ve şöyle devam etti: "Aynı zamanda pembe TV dizileri ve cep telefonlarını da hedef alan Bülent Arınç'ın cinsel ayrımcılık içeren atıp tutmaları kızgınlıkla karşılandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki AKP'si, Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan laik cumhuriyete din ve devlet işlerini katı bir şekilde birbirinden ayıran yapısını kemirmekle suçlanıyor."

THE INDEPENDENT: The Independent gazetesi, Türkiye'nin tarihinden beri kadın hakları konusunda komşularından daha ilerici olduğunu ama son zamanlarda görülen değişimler ve maaşlar arasındaki uçurumlar, çocuk gelinler, töre cinayetleri ve aile içi şiddet gibi sorunların ülkenin geriye gitmeye başladığına dair endişelere neden olduğunu yazdı. Gazete, kürtajın 10 haftaya kadar serbest olmasına karşın, Başbakan'ın buna karşı olduğunu söyleyip kısıtlayıcı yasa çıkarmaktan söz ettiğini de hatırlattı.

THE MİRROR: The Mirror haberinde Arınç'ın sözlerinin, "Sosyal medya sitelerinde geniş ölçüde alaya alındığını" yazdı.

THE TİMES: The Times gazetesi haberi, "Bu bir şaka değil: Türk lider kadınlara gülmeyin dedi" başlığıyla verdi. The Times, Başbakan Yardımcısı'nın kadınların herkesin içinde kahkaha atmaması ve telefonda fazla vakit harcadıkları gerekçesiyle azarlamasının öfkeye neden olduğunu yazdı. Gazete, Arınç'ın bu sözlerine tepki veren yüzlerce Türk kadınının sosyal medyada gülerken çekilmiş fotoğraflarını paylaştıklarını belirtti.

DANİMARKA BASINI: Bülent Arınç'ın açıklamalarını gülünç olarak nitelendiren Danimarka gazeteleri, "Türk bakan, kadınlar yüksek sesle gülmemeli' dedi" başlığını kullanırken, "Erdoğan hükümetinin en çok söz sahibi üyelerinden olarak Bülent Arınç'ın "Kadınlar yüksek sesle gülmemeli" sözlerinin toplumda nefret ve öfke yarattığını savundu.

EL MUNDO: İspanyol El Mundo Gazetesi ise Arınç'ı "Erdoğan'ın düşüncelerini dışa vuran bir sözcüsü" olarak nitelendirdi. Türk hükümetine karşı kadın kahkahaları' başlıklı yazısında Arınç'ın bu sözlerine kadınların büyük tepki gösterdiğini yazan gazete, 12 yıllık AKP yönetiminde kadınların sistematik olarak susturulduğunu öne sürerek gençlerin bile Türkiye'de artık otobüs ve metrolarda ayaklarını uzatarak yolculuk yapamadığını, sürekli baskı altında tutulduğunu yazdı. El Mundo gazetesi, Türkiye'deki ailelerin kaç çocuk yapması gerektiğine bile karışan bir başbakanın, yardımcısı Arınç tarafından "Kadınların yüksek sesle gülmemesi gerekir" sözlerininde normal karşılanması gerektiğini öne sürdü.

Haber: Yurt Gazetesi

    Perşembe, 31 Temmuz 2014 11:17

Bağlantılı Konular