Başbakan'ın arkadaşı Remzi Gür "beyaz sarayına" taşındı

Başbakan Erdoğan'ın çocuklarının eğitim masraflarını karşılayan yakın arkadaşı işadamı Remzi Gür, Bebek Kortel Korusu'ndaki evini 'tadilat' ruhsatıyla saraya çevirdi. CHP Genel Sekreteri Tekin, "Sıradan bir vatandaş, kapısını değiştirse cezalandırılır. Burada resmen inşaat yapıldı. İzni veren tüm kurumlar suç işledi" dedi.

Çivi çakmak yasak
Gür, Boğaz manzaralı evinde tadilat ve onarım için İstanbul Belediyesinden 2010'da izin aldı. Boğaziçi İmar Yasası'na göre bir çivi çakmanın bile yasak olduğu evdeki tadilat 4 yılı aşkın sürede tamamlandı. Tadilatın altından ise saray çıktı. Gür'ün 'beyaz saray' olarak nitelenen evindeki tadilatın büyüklüğü, uydu görüntülerine de yansıdı.
2010 yılı uydu görüntülerinde, söz konusu parselde bir bina yer alıyor. Son uydu fotoğraflarında, yeşil alanın da inşaata katıldığı dikkat çekiyor.

8 aydır yanıt bekliyor
Komşuları, Gür Ailesi'nin ihtişamlı mimarisiyle Beylerbeyi Sarayı'nı andıran eve yaklaşık 1 ay önce taşındığını söylüyor. Gür'ün eviyle ilgili Meclis'teki soru önergesi ise 8 aydır yanıt bekliyor.
Önergenin sahibi CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Bu yapının Boğaziçi İmar Kanunu'na uygun olup olmadığının sorusuna yanıt verilemiyorsa bu o yapının hukuksuzluğunun ispatıdır" diyor.
Ruhsata göre saray için 3 milyon TL harcandı Etrafı çift kamera sistemiyle izlenen evin iki büyük otopark girişi bulunuyor. Boğaz manzaralı evin tadilat maliyeti, ruhsata göre 3 milyon TL. Ancak harcanan paranın daha fazla olduğu hesaplanıyor.

"Sıradan bir vatandaş yapsa cezalandırılır"
Kortel Korusu'ndaki inşaat 4 yıldan fazla sürdü. CHP Genel Sekreteri Tekin, "Sıradan bir vatandaş, kapısını değiştirse cezalandırılır. Burada resmen inşaat yapıldı. İzni veren tüm kurumlar suç işledi" dedi.

Haber: Sözcü

    Salı, 22 Temmuz 2014 10:39

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica