O arsa Meclis'te

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Yurt Gazetesi'nin "Tek çivi çakmadan değerini katladı" başlıklı haberini Meclis'e taşıdı.

Gürsel Tekin, "Her şey Başbakan'ın onayıyla mı yapılmaktadır" diye sordu. CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Erdoğan Bayraktar'ın inşaat şirketinin bakanlığı döneminde İstanbul Kadıköy'de aldığı araziyi Meclis gündemine taşıdı. Tekin, Yurt Gazetesi'nin "17 Aralık yatırımı", "O bakan Bayraktar" ve "Tek çivi çakmadan değerini katladı" başlıklarıyla verdiği haberlere atıf yaparak, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Soru önergesinde, emsal oranı 1.50 olan 9 bin 642 metrekarelik arsaya, bölgede inşaat yaptırılmayacağı yönündeki imar planı notuna rağmen inşaat çalışmaları yapıldığının altını çizen Tekin, arsanın alım süreci, imar değişikliği ve inşaat süreciyle ilgili acilen açıklama yapılması gerektiğini vurguladı.

Bayraktar'ın aile şirketi tarafından 22 milyon dolara satın alınan arsanın gerçek değerini ve vergi kaçırılıp kaçırtmadığını da soran Tekin, Idris Güllüce'nin şu sorulan yanıtlamasını istedi:

Neden soruşturma açılmadı?
"Arazi üzerine OFTON İnşaat şirketi tarafından başlatılan inşaatın hem yeşil alanları, hem de kamuya yol kavşağını işgal sürecine müdahale etmeyen İstanbul Büyiikşehir Belediyesi hakkında neden bir soruşturma başlatılmamıştır? Bu soruşturma Bayraktar tarafından mı engellenmiştir?
Emin Bey Sokakta bulunan arsa üzerindeki icra ve ipoteklerin usulsüz bir şekilde ve süratle kaldırılması için gerekli talimatlar bakanlık tarafından mı verilmiştir? Söz konusu proje inşaatının Kadıköy İmar ve Şehircilik Müdürlüğü onayına gerek duyulmadan, hatta tasdik başvurusundan önce başlamış olmasına yönelik soruşturma başlatmamış olmanızın sebebi nedir? Her şey Başbakan'ın onayıyla mı yapılmaktadır."

Haber: Yurt Gazetesi

    Cumartesi, 19 Temmuz 2014 12:11

Bağlantılı Konular