Tekin: Uçağımızı Suriye düşürmedi, belgesi var

Gürsel Tekin, 22 Haziran 2012'de Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen ve iki pilotun şehit düştüğü saldırının Suriye tarafından yapılmadığını savundu. Gizlilik kararı kalkarsa elindeki belgeleri açıklayacağını söyledi.

Bugün TV'de yayınlanan 'Erkam Tufan'la Analiz' programına konuşan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Suriye'de vurulan ve iki pilotumuzun şehit olduğu uçakla ilgili şok bir iddiada bulundu.

Sınır ihlali nedeniyle Şam yönetimi tarafından düşürüldüğü iddia edilen uçağımızı Suriye'nin düşürmediğini savunan Tekin kamuoyunun yanıltıldığını söyledi. Elinde bazı bilgi ve belgeler olduğunu iddia eden Tekin soruşturmada gizlilik karan olduğu için şimdilik bu bilgileri paylaşmayacağını belirtti.
Tekin şunlan söyledi: "Başka bir ülke mi düşürdü bilemiyorum iste onu da AKP yetkilileri açıklasın çünkü daha geçen hafta bir on gün on beş gün önce dava devam ediyordu dava ne durumda onu bilmiyoruz.

Kim "Gidin" dedi?
En azından kamuoyunun, ailelerin iki şehit düşmüş pilotun ailesine ne olup olmadığının bilgisini verelim. Koordinatlarda pilot konuşmaları var.
Diyor ki biz sınır ihlali yaptık. Gidin diyor. Kim bu gidin diyen?
Niye gönderdiniz? Gönderme gerekçenizin ne olup olmadığını bilmeden. Dahası da var tabi. Anlatamam şu anda, dahası dosyada. Bu önümüzdeki günlerde gizlilik yasağı kalkarsa o zaman anlatırım." Tekin, "Sizde bilgi var mı" sorusunu ise şöyle cevapladı: "Elbette bu bilgi var. Dosyaya gizlilik konmuş. Gizlilik olduğu için açıklamak istemiyorum."

Soru önergesi vermişti
Gürsel Tekin, Suriye'de düşürülen uçakla ilgili 11 Haziran tarihinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın cevaplaması için TBMM'ye soru önergesi de vermişti. "Şehit olan pilotlara uçuş talimatını kim, neden vermiştir? Türk savaş uçağı Suriye hava sahasında mı Türkiye hava sahasında mı düşmüştür" sorularını yöneltmişti.

Haber: Bugün

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 03 Temmuz 2014 09:51

Bağlantılı Konular