"MOBESE niye kuruldu? Uyuşturucu satanı niye görmüyor?"

CHP'li Gürsel Tekin, satışı ve kullanımı her geçen gün artan uyuşturucudan hükümeti sorumlu tuttu. İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya "MOBESE'ler görmüyor mu?" diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde, bonzai adı verilen uyuşturucu maddenin MOBESE kamera kayıtlarına rağmen rahatlıkla içilip ticaretinin yapıldığını belirtti.

"İktidar Bonzai ile gençliğimizin uyuşturulmasına neden göz yumuyor, önlem almıyor?" diyerek, "Sentetik Kannabioid" adlı uyuşturucunun Türkiye'de oluşturduğu tehlikenin günden güne büyüdüğüne dikkat çekti.

İktidar sorumludur
Hükümeti uyuşturucuyla mücadelede tedbir almamakla suçlayan Tekin, "2011 'den bu yana raporlarda yer almış olmasına rağmen 'Bonzai' kullanımına dair hükümetin hiçbir tedbir alınmamış olması, yaşanan ölümlerde AKP Hükümeti'nin doğrudan sorumluluğunun bizzat kanıtıdır" dedi.

Ala'nın yanıtlaması beklenen sorular
MOBESE'ler, Anayasa'nın 34.Maddesi olan "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme" hakkını kullanan gençlerin göz altına alınması mı için mi, "Bonzai" satışı gibi organize suçların engellenmesi için mi kurulmuştur?
Okul önlerinde yaygın olarak gerçekleşen satışlarla, ilköğretim çağındaki çocukları dahi tehdit eden maddenin, okul bölgelerinde satışının engellenememesinin gerekçesi nedir?
Uyuşturucudan ötürü cezaevine giren gençlerin, satıcıların koğuşlarında kaldığı yönündeki iddialarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Haber: Bugün

    Cuma, 27 Haziran 2014 15:33

Bağlantılı Konular